MENU
klinika

Disa arsye

Ja pse duhet t’i thoni ‘Jo’ ecjes zbathur në shtëpi përgjithmonë!

26.11.2022 - 08:15

Heqja e këpucëve sapo ktheheni në shtëpi është ajo që ju nevojitet për t’u çlodhur pas një dite të ngarkuar. Por t’i lini këmbët tuaja të lodhura të pushojnë nuk barazohet me të qenit krejt zbathur në shtëpi. Në fakt, ecja pa shapka shtëpie mund të ketë disa pasoja të pakëndshme për shëndetin dhe bukurinë e këmbëve tuaja. Ja çfarë ndodh nëse të ecni zbathur nëpër shtëpi kthehet në një zakon për ju:

1. Këmbët tuaja janë më të ekspozuara ndaj baktereve.

Edhe nëse sapo keni larë dyshemenë, kjo nuk do të thotë se është plotësisht pa mikrobe. Dyshemetë tuaja mund të duken të pastra, por në realitet, ka ende pluhur shtëpie që përmban shumë baktere. Nëse jeni duke ecur me këmbë të zbathura, ju jeni duke u ekspozuar ndaj mikroorganizmave që mund të infektojnë lëkurën e këmbëve tuaja. Kjo, nga ana tjetër, mund të infektojë thonjtë tuaj të këmbëve dhe t’i bëjë ata të bëhen të verdhë dhe të brishtë.

2. Sipërfaqet e forta nuk janë të mira për këmbët tuaja.

Të ecësh zbathur mbi bar herë pas here ndihet mirë dhe madje mund të të ndihmojë të heqësh stresin, por duke vepruar kështu në ambiente të mbyllura në të vërtetë mund të dëmtosh këmbët. Sipërfaqet më të buta lejojnë që këmbët tuaja të zhyten natyrshëm dhe mbështesin pjesën e brendshme të këmbëve tuaja. Por shumica e dyshemeve janë shumë të vështira dhe ecja pa mbështetjen e këpucëve shkakton stres të panatyrshëm i cili përfundimisht mund të çojë në dhimbje në thembra dhe gjunjë.

3. Mund të çojë në lëndime.

Duke hequr këpucët dhe duke i lënë këmbët tuaja të marrin frymë me siguri ndiheni mirë pas një dite të gjatë në punë, por ecja nëpër shtëpi pa shapka mund të çojë në rrëzime dhe lëndime. Studimet kanë treguar se rrini zbathur mund të shkaktojë rënie dhe tërheqje të muskujve si pasojë e rënies.

4. Mund të dëmtojë shpinën.

Nëse ndonjëherë keni ndjerë se këmbët tuaja ishin të lënduara pasi keni ecur zbathur, në të vërtetë ka një shpjegim shkencor për këtë. Ecja zbathur në sipërfaqe të forta shkakton një shpërndarje të pabarabartë të peshës në këmbët tuaja. Ky çekuilibër mund të përkeqësojë deformimet ekzistuese të këmbës, madje mund të prekë pjesët e sipërme të trupit tuaj, duke shkaktuar dhimbje në gjunjë dhe shpinë.

5. Mund të shkaktojë erë të keqe të këmbëve.

Përveç që ju lëndon këmbët dhe shpinën, ecja zbathur rregullisht mund të çojë në erë të pakëndshme të trupit. Mos veshja e shapkave nuk do të thotë asnjë mbrojtje kundër baktereve. Kur ecni zbathur, lehtë mund të bini në kontakt me këto infeksione, të cilat mund të shkaktojnë erën e keqe të këmbëve tuaja.

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN