MENU
klinika

Festë, nën sirena lufte!

Kievi përgatitet “të festojë”, pemë Krishtlindjesh pa drita do të vendosen në qytet

29.11.2022 - 10:27

Kievi planifikon të ngrejë pemë të Krishtlindjeve pa drita në të gjithë qytetin e goditur në një shfaqje sfiduese të frymës së festave pasi miliona banorë të zonës së kryeqytetit vuajnë nga ndërprerjet e energjisë elektrike për shkak të sulmeve ruse, thanë zyrtarët.

“Askush nuk do të anulojë Vitin e Ri dhe Krishtlindjet, dhe atmosfera e Vitit të Ri duhet të jetë e pranishme”, tha kryetari i bashkisë së Kievit Vitali Klitschko për agjencinë e lajmeve RBC-Ukrainë në një intervistë.

“Ne nuk mund të lejojmë që Putini të na vjedhë Krishtlindjet”, shtoi ai.

Sergey Kovalenko, shefi ekzekutiv i YASNO, i cili i jep energji Kievit, tha në faqen e tij në Facebook se për të kursyer energjinë elektrike, pemët do të jenë pa ndriçim dhe kurora.

“Do të jetë pema e Vitit të Ri dhe do të jetë më e përgjegjshmja për energjinë, por gjithsesi festive për të gjithë ne”, tha Kovalenko.

Klitschko tha se nuk do të ketë tubime masive apo koncerte, një traditë për të pritur Vitin e Ri. Bizneset e qytetit do të sponsorizojnë pemë në të gjithë Kievin, duke përfshirë sheshin Sophia në lagjen e Kievit të Vjetër.