MENU
klinika

Me golat në Botëror

Mbappe barazon Pelé, Messi arrin Maradonën

26.11.2022 - 23:20

Fillimisht Franca, pastaj Argjentina. Fillimisht Kylian Mbappé, pastaj Lionel Messi. Një mbrëmje me yje të mëdhenj në Katar 2022, një mbrëmje me qëllime të arritura. Mbappe nënshkroi suksesin ndaj Danimarkës për të dërguar Francën në fazën e 16-të dhe për të arritur dy synime personale.

Para së gjithash, ai arriti të barazojë një rekord të mbajtur deri më tani vetëm nga Pelé: ashtu si O Rey, sulmuesi i Paris Saint-Germain shënoi 7 gola në Kupën e Botës para se të mbushte 24 vjeç.

Shtatë golat gjithashtu lejuan Mbappé të kapërcejë Thierry Henry (6) në renditjen e sulmuesve të të gjitha kohërave të Francës, përpara klasës së vitit 1998, tani është vetëm Just Fontaine në 13.

Sa i përket Messit, goli kundër Meksikës është i teti në një kampionat botëror: barazohet me Diego Armando Maradona vetëm një ditë pas përvjetorit të dytë të vdekjes së Pibe de Oro. Me fanellën e Argjentinës tani vetëm Batistuta është në krye me dhjetë gola.

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN