MENU
klinika

"Është pikë strategjike e NATO-s"

Meçollari: Porti i Durrësit nuk duhet të lëvizë

26.11.2022 - 13:12

Ish-komandanti i Forcave Detare, Artur Meçollari, nën një lidhje telefonike me emisionin “Log.” në Abc të gazetarit Endri Xhafo, deklaroi se Porti i Durrësit është një pikë strategjike e NATO-s dhe nuk duhet të zhvendoset në Porto Romano.

Ai theksoi se Porto Romano nuk mundet kurrsesi të jetë më i madh se porti i Durrësit.

Sipas tij vetë komandanti i NATO-s për Europën, deklaroi dy vite më parë se porti aktual i Durrësit ka një qasje strategjike.

Pjesë nga biseda:

Xhafo: Pse bie ndesh me strategjinë e NATO-s?

Meçollari: Komandanti aktual i NATO-s në Europë para dy vjetësh deklaroi Porti i Durrësit ka një qasje strategjike për NATO-n, që të jem korrekt tha Porti historik i Durrësit. Nuk e veçoi Durrësin si port. Duhet të kuptojmë që qasja strategjike e NATO-s ka lidhje me transferimin e trupave nga Adriatiku në Detin e Zi. Koridori 8-të është korridori më i sigurtë në drejtimin e Detit të Zi. Edhe BE e ka deklaruar korridorin 8-të si korridor sigurie. Çështja e fundit është që porti i Durrësit nuk mund të zëvendësohet nga Porto Romano për këtë lloj strategjie, sepse Porto Romnano nuk mund të jetë më i madh se porti i Durrësit.

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN


Çfarë pritet të ndodhë pas miratimit në Kuvend

Analiza e REL për Portin e Durrësit

"Deti s'është veç peshk e plazh"

Drejtori i portit: Çfarë do bëjmë në Durrës