MENU
klinika

Nga pesha tek luhatjet hormonale

Si ndryshon trupi pas abortit?

23.11.2022 - 17:57

Nëse po planifikoni të bëni një abort ose keni pasur së fundmi, mund të dëshironi të kuptoni më shumë rreth efekteve anësore të mundshme.

Edhe pse disa njerëz nuk i përjetojnë ato, ndryshimet e përkohshme në trup janë të natyrshme pas një aborti. Por duke qenë se çdo person është i ndryshëm, është e vështirë të thuash se cilat efekte anësore fizike mund t’ju ndodhin.

Për shembull, faktorë si metabolizmi dhe nivelet e hormoneve mund të ndikojnë nëse keni një efekt anësor të veçantë dhe sa intensiv është ai.

*Luhatjet hormonale mund të ndikojnë në peshën tuaj

Ndryshimet hormonale që ndodhin me shtatzëninë mund të duhen disa javë për t’u kthyer në nivelet e tyre të zakonshme pas një aborti.

Këto luhatje mund të ndikojnë në peshën tuaj. Por gjithashtu mund të ketë edhe gjëra të tjera që mund të ndodhin me një abort.

*Humbje peshe

Humbja e peshës mund të ndodhë pas një aborti.

Është zakon të shtosh pak peshë me shtatzëninë, kështu që pasi të mos ketë më shtatzëni, humbja e peshës mund të jetë një rezultat normal ose i pritshëm.

Sigurisht, kjo varet nga sa javë shtatzënë keni qenë kur keni bërë abortin.

Është gjithashtu e mundur, thotë ai, që të përzierat e lidhura me praninë e vazhdueshme të hormoneve të shtatzënisë mund të rezultojnë në humbje peshe.

Ndryshimi nga gjendja shtatzënë në jo shtatzënë lejon trupin të ruajë më pak ujë. Prandaj, mund të prisni që më shumë urinim dhe pesha e ujit të trupit të ulet pas abortit.

Çdo stres që përjetoni mund të ndikojë gjithashtu në peshën tuaj.

Nëse jeni të shqetësuar për humbjen e tepërt të peshës, konsultohuni me një mjek ose profesionist tjetër të kujdesit shëndetësor.

*Shtim në peshë

Shtimi në peshë pas një aborti nuk duhet të ndodhë për shkak të një reagimi fiziologjik nga trupi.

Por kjo nuk do të thotë se është një rezultat i pamundur.

Për shembull, efektet emocionale të kryerjes së një aborti mund të ndikojnë në zgjedhjet tuaja dietike, duke çuar në shtim në peshë. Dhe luhatjet hormonale që vijnë me shtatzëninë mund t’ju bëjnë të ndiheni më të uritur – një ndjenjë që mund të mos zhduket menjëherë pas një aborti.

Ndërsa shtatzënia përparon, të përzierat zëvendësohen nga uria. Pra, nëse aborti ndodh më vonë, ka shumë të ngjarë të ketë shtim në peshë të lidhur me shtatzëninë, i cili mund të vazhdojë për 10 deri në 14 ditë pasi hormonet e shtatzënisë të zhduken dhe përpara se oreksi të kthehet në normalitet.

Si gjithmonë, kontaktoni një mjek ose profesionist tjetër të kujdesit shëndetësor nëse vëreni ndonjë ndryshim të rëndësishëm në peshë.

*Fryrje

Fryrja e barkut pas abortit është gjithashtu e natyrshme.

Në varësi të llojit të abortit që keni, është e zakonshme që një sasi e vogël gjaku ose përmbajtje e mitrës të nxirret përmes tubave fallopiane.

Ky gjak mund të irritojë zorrët dhe t’ju bëjë të ndiheni të fryrë. Kjo ndjenjë është përgjithësisht e përkohshme, shpesh zgjidhet brenda një jave.

Ecja dhe qëndrimi aktiv mund të ndihmojnë.

Nëse ndiheni të fryrë dhe keni simptoma të tjera si ethe, ngërçe të rënda ose gjakderdhje të tepërt, konsultohuni me një mjek sa më shpejt të jetë e mundur. Këto simptoma mund të tregojnë infeksion ose komplikime të tjera.

Kur duhet të shkoni tek një mjek?

Duhet të jeni të vetëdijshëm për ethet ose përkeqësimin e ndjeshmërisë në zonën e mitrës.

Të dyja këto simptoma duhet të shihen nga një mjek nëse shfaqen, pasi ato mund të jenë shenja të komplikimeve që lidhen me abortin.

Ju gjithashtu duhet të konsultoheni me një mjek ose të shkoni në urgjencë nëse keni:

  • fryrje që përkeqësohet çdo ditë dhe është ende e pranishme pas 7 deri në 10 ditë
  • keni mpiksje më të mëdha se një limon
  • gjakderdhje që zgjat më shumë se 10 ditë
  • kapsllëk që nuk zgjidhet

simptomat e një infeksioni të traktit urinar, të tilla si një ndjesi djegieje ose nevoja urgjente për të urinuar

Gjakderdhja e rëndë dhe shkarkimi i qelbit me erë të fortë janë shenja që duhet të kontaktoni gjithashtu një profesionist të kujdesit shëndetësor.

Së fundi, nëse 2 javë pas abortit nuk keni përjetuar gjakderdhje, kontaktoni mjekun ose profesionistin tjetër të kujdesit shëndetësor.

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN


Mos fajësoni veten...

A mund ta parandaloni abortin?