MENU
klinika

"Kemi qenë naivë"

Rishi Sunak: Epoka e artë e marrëdhënieve Mbretëri e Bashkuar-Kinë ka përfunduar

29.11.2022 - 10:26

Rishi Sunak ka thënë se e ashtuquajtura “epokë e artë” e marrëdhënieve me Kinën ka përfunduar, pasi ai u zotua të “evoluojë” qëndrimin e Mbretërisë së Bashkuar ndaj vendit.

Në fjalimin e tij të parë për politikën e jashtme, kryeministri tha se lidhjet më të ngushta ekonomike të dekadës së mëparshme kishin qenë “naive”.

Ai tha se Mbretëria e Bashkuar tani duhet të zëvendësojë mendimet e dëshiruara me “pragmatizëm të fortë” ndaj konkurrentëve.

Por ai paralajmëroi kundër “retorikës së Luftës së Ftohtë”, duke shtuar se rëndësia globale e Kinës nuk mund të injorohet.

Sunak është përballur me presion nga mbështetësit konservatorë për të ashpërsuar qëndrimin e Mbretërisë së Bashkuar ndaj Kinës që kur ai mori detyrën si udhëheqës i konservatorëve dhe kryeministër i Mbretërisë së Bashkuar muajin e kaluar.

Fjalimi, në Banketin e Lordit të Bashkisë në Londër, vjen pas protestave në Kinë gjatë fundjavës kundër ligjeve të rrepta të bllokimit të vendit për Covid

Policia ka bërë disa arrestime dhe një gazetar i BBC-së u arrestua teksa mbulonte një protestë në Shangai të dielën. Ai u rrah dhe shkelma nga policia gjatë arrestimit dhe u mbajt për disa orë para se të lirohej.

Sunak i tha audiencës së liderëve të biznesit dhe ekspertëve të politikës së jashtme se, përballë protestave, Kina kishte “zgjedhur të godiste më tej, duke përfshirë edhe sulmin ndaj një gazetari të BBC”.

“Ne e pranojmë se Kina paraqet një sfidë sistematike për vlerat dhe interesat tona, një sfidë që bëhet më e mprehtë ndërsa lëviz drejt autoritarizmit edhe më të madh,” tha ai.

Ai shtoi se “epoka e artë” e marrëdhënieve Mbretëri e Bashkuar-Kinë kishte “mbaruar”, së bashku me “idenë naive” se më shumë tregti me Perëndimin do të çonte në reformën politike kineze.

Shprehja “epokë e artë” lidhet me lidhjet më të ngushta ekonomike nën ish-kryeministrin David Cameron, por marrëdhëniet midis Londrës dhe Pekinit që atëherë janë përkeqësuar.

Megjithatë, Sunak theksoi se “ne nuk mund të injorojmë thjesht rëndësinë e Kinës në çështjet botërore për stabilitetin ekonomik global ose çështje si ndryshimi i klimës”.

Ai shtoi se Mbretëria e Bashkuar do të punojë me aleatët, përfshirë SHBA-në, Kanadanë, Australinë dhe Japoninë për të “menaxhuar këtë konkurrencë të mprehtë, duke përfshirë diplomacinë dhe angazhimin”.

/Abcnews.al/