MENU
klinika

FOTO

Shqiptarët festojnë 110-vjetorin e Pavarësisë, Google i bën surprizën fantastike

28.11.2022 - 11:14

“Google” i ka bërë një dhuratë Shqipërisë me rastin e 110-vjetorit të Pavarësisë, festën e flamurit. Në faqe kryesore është vendosur flamuri kuqezi në një sfond qielli dhe teksa hyn ka dhe një shpjegim për ditën e Pavarësisë.

“Sot festojme Ditën e Pavarësisë së Shqipërisë ose Dita e Pavarësisë në shqip. Në këtë ditë të vitit 1912, kongresi shqiptar u mblodh në qytetin e Vlorës dhe votoi për shpalljen e pavarësisë nga sundimi osman.

Festimet nisin në kryeqytetin e Tiranës ku Presidenti dhe Kryeministri marrin pjesë në ceremoninë e ngritjes së flamurit. I paraqitur në veprën e sotme artistike, flamuri kombëtar i Shqipërisë përmban një sfond të kuq me një shqiponjë të zezë me dy koka në qendër. Flamuri u valëvit për herë të parë në këtë ditë në vitin 1912. Në ditën e Pavarësisë, ai mbulon ballkone, dritare, madje edhe njerëz si një simbol i krenarisë kombëtare.

Qyteti i Vlorës është gjithashtu një destinacion i preferuar. Shqiptarët vizitojnë Monumentin e lartë të Pavarësisë në Sheshin e Flamurit për të nderuar ata që luftuan për liri. I ndërtuar nga skulptorët e njohur kombëtarë Muntaz Dhrami dhe Kristaq Rama, monumenti përshkruan liderët e famshëm të lëvizjes për pavarësinë shqiptare.Gëzuar Ditën e Pavarësisë, Shqipëri!”, është mesazhi në google.

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN


Mikpritja për Kuvendin e Kosovës

Koncert festiv rreth flamurit kuq e zi

Veliaj: Ditët më të mira i kemi përpara

Godina e Bashkisë Tiranë ‘vishet’ me flamurin gjigand kuqezi

“Jam i pa interesuar të përfshihem në jetën politike të Kosovës”

Rama njofton: Për herë të parë do mbahet Kuvendi i përbashkuar