Fitorja e parë ndaj helvetëve

Statistikat më interesante që solli Brazil-Zvicër

28.11.2022 - 20:44

Brazili u bë skuadra e dytë gjatë këtij Botërori që kalon grupin. Seleçanuk kishte fituar në dy ndeshjet e mëhershme në Kupën e Botës ndaj Zvicrës (dy barazime), këtë e bën në të tretën.

Po nuk është vetëm kjo statistika që bie në sy, pasi u vendosën rekorde të tjera. Më poshtë po ju njohim disa nga shifrat më impresiononte të kësaj sfide.

1.Brazili u bë skuadra e dytë që nuk pranoi asnjë gjuajtje në portë në dy ndeshjet e para të një Botërori që nga viti 1966, pas Francës në 1998.

2.Goli i Casemiro në minutën e 83-të ishte i dyti më i voni pas 0-0 i Brazilit në Kupën e Botës, pas golit të Coutinho-s në minutën e 90-të kundër Kosta Rikës në vitin 2018.

3.Brazili u bë skuadra e parë që nuk humbi në 17 ndeshje të fazës së grupeve të Kupës së Botës.

4.Zvicra nuk arriti të shënonte në një ndeshje kundër Brazilit për herë të parë që nga dhjetori i vitit 1980 (humbje miqësore 0-2), pasi kishte shënuar saktësisht një gol në secilën nga 6 ndeshjet e fundit para ditës së sotme.

5.Zvicra ka fituar vetëm një nga nëntë ndeshjet e saj në Kupën e Botës kundër skuadrave të Amerikës së Jugut (B2 H6), 2-1 kundër Ekuadorit në Brazil 2014.

6.Vetëm Gabriel Jesus (21 vjeç 80 ditë kundër Kosta Rikës) është më i ri se Rodrygo (21 vjeç 323 ditë) në mesin e lojtarëve brazilianë që janë përfshirë në një gol në një ndeshje të Kupës së Botës në shekullin e 21-të.

7.Brazili ka fituar radhazi ndeshjet e Kupës së Botës kundër përzgjedhjeve evropiane për herë të parë që nga seria e tyre prej gjashtë ndeshjesh e fitoreve midis 2002 dhe 2006.

8.Brazili gjuajti portën për herë të parë në këtë ndeshje vetëm në minutën e 27-të të lojës, nëpërmjet Vinícius Júnior: vetëm kundër Kamerunit në vitin 1994 ata kishin pritur më shumë minuta (32 minuta) për të bërë goditjen e tyre të parë në një ndeshje të Kupës së Botës që nga viti 1966.