MENU
klinika

Por pse?

Të gjithë kundër Balenciaga-s!

24.11.2022 - 11:52

Balenciaga është kryqëzuar në internet pasi shfaqi dy vajza të vogla duke mbajtur në duar çanta në formë arushj pellush, të veshur me atë që duket të jetë veshje skllavërimi.

Shtëpia e modës shfaqi modelet e vogla me veshje Balenciaga, duke mbajtur lodra prej pelushi që ngjajnë me veshjet e tmerrshme të skllavërisë.

Në një imazh, një vajzë e vogël me flokë xhenxhefil kishte veshur një bluzë të markës, ndërsa rripin e mbante të lidhur me një ari të bardhë, i cili ishte në një jelek me një rrip të mbyllur rreth qafës.

Në një tjetër, një fëmijë veshi një veshje blu, ndërsa mbante në krah një kafshë ngjyrë vjollce prej pelushi.

Blerësit në internet i vunë re reklamat dhe nuk u kursyen, duke i quajtur imazhet “të frikshme”, “të mërzitshme” dhe “të gabuara”.

“Mendova se njerëzit po bënin shaka, por jo. Ndoshta kjo është arsyeja pse Balenciaga u largua nga Twitter. Ata nuk duan të mbajnë përgjegjësi. Po, këta janë fëmijë që mbajnë arushë pelushi të veshur me veshje robërie”, tha një përdorues i Twitter-it.

“Marka ‘Balenciaga’ sapo bëri një fotosesion për produktet e tyre të reja kohët e fundit, i cili përfshinte një dokument gjyqësor të fshehur keq me qëllim për gjëra normale ‘pornografia virtuale për fëmijë’”, pretendoi një mbikëqyrës i mediave sociale.

“Kjo është e tmerrshme dhe indinjuese. Përpiqem më të mirën për të shmangur ato që duken si komplote këtu në Twitter, por ata e përfshinin qëllimisht këtë referencë të pornografisë për fëmijë në xhirimin e tyre,” thirri një tjetër, duke përdorur hashtag-un “burnitdown”.

“E frikshme se sa të rritur duhet të jenë përfshirë në këtë,” pranoi një përdorues.

Kompania kërkoi falje dhe tha se po ndërmerr veprime ligjore “kundër palëve përgjegjëse për krijimin e setit dhe përfshirjen e artikujve të pamiratuar për fotosesionin në fjalë”.

Balenciaga tha se hoqi reklamat nga të gjitha platformat e saj dhe tha se “çantat e saj prej pelushi të ariut nuk duhet të ishin paraqitur me fëmijë në këtë fushatë”.

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN


Çmimin gjykojeni vetë...

Balenciaga: çantë, apo mbeturinash?!

“Billboard Music Awards 2021"

Dua Lipa nominohet në katër kategori

Trendi që ngjall çdo herë debat

Pse edhe burrat kanë filluar të lyejnë thonjtë