MENU
klinika

"Lufta, marrëzi e plotë"

Veterani i Luftës së Dytë Botërore: Putin ka nevojë për psikiatër

19.11.2022 - 12:47

Peter Colthup, veteran i Luftës së Dytë Botërore, i cili festoi të enjten 100-vjetorin e lindjes, u nderua me dy medalje për shërbimin e tij në Holandë. Colthup shërbeu në “Regjimentin e Pilotëve të Glider” dhe mori pjesë në “Operacionin e Market Garden” në Holandë në shtator të vitit 1944, sipas mediave të huaja.

Të premten, një ditë pas ditëlindjes së tij të 100-të, ai u nderua me “Medaljen Holandeze të Çlirimit” dhe Medaljen e Market Garden nga grupi holandez në shtëpinë e tij në Whitstable, Kent.

Colthup, me origjinë nga Londra, fillimisht iu bashkua Regjimentit të Essex pasi ishte nën 18 vjeç kur u regjistrua për t’u bashkuar me përpjekjet e luftës.

Më pas ai u bashkua me Regjimentin e Pilotëve të Glider dhe mori pjesë në Operacionin e Market Garden, i cili u përpoq të krijonte një rrugë aleate në Gjermaninë veriore mbi lumin Rhine.

“Na mësuan se ushtarët janë njerëz trima, të mrekullueshëm, dhe që duhet të lavdërojnë luftën, por ata nuk duhet të lavdërojnë luftën, ata duhet të thonë se lufta është marrëzi.

“Duhet të theksoni se është marrëzi e plotë. Ju mund të jetoni një jetë të bukur në planetin Tokë, dhe në vend të kësaj ju po vrisni njëri-tjetrin.”

Dhe kur u pyet për luftën ruse në Ukrainë, Colthup tha: “Putini është pak i çuditshëm apo jo?

Ai është i çmendur, duhet të vizitojë një psikiatër.”

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN


Forcat ruse po grumbullohen në kufirin e Ukrainës...

“Putini po luan me zjarrin”!

“Të gjithë në botë po mendojnë për luftë bërthamore”

Aleati i Putinit përmend tre emra udhëheqësish perëndimorë