MENU
klinika

Përgjigjet mjeku

A është e shëndetshme dieta me kanellë?

06.12.2022 - 14:26

“Pyet mjekun” është rubrika më e re, një platformë që bën të mundur kontaktin ndërmjet mjekut dhe pacientit.

Nëse keni ndonjë pyetje, për gjithçka që ju shqetëson në shëndetin tuaj, këtu do të merrni përgjigje nga mjekë me eksperiencë, pa rezervime takimesh dhe duke shmangur radhët e gjata.

Pacienti: A është e shëndetshme dieta me kanellë?

Mjeku: Dieta me kanellë është mjaft e thjeshtë dhe nuk kërkon përgatitje të veçantë vakti, prandaj është e mrekullueshme për përgatitjet tuaja verore. Ai përfshin konsumimin e një pije me kanellë dy herë në ditë. E shijshme dhe e shëndetshme? Kjo është arsyeja pse aktualisht është një i preferuar në të gjithë botën.

Baza kryesore e kësaj diete është kanella. Përveçse ju ndihmon të filloni metabolizmin, kanella ka një efekt të dobishëm edhe në shëndetin e përgjithshëm të trupit. Kjo mënyrë të ushqyeri mund të rregullojë nivelin e sheqerit në gjak, por edhe kolesterolin.

Kjo dietë nuk ju kërkon të kufizoni vaktet tuaja, por të zëvendësoni ushqimet e yndyrshme dhe të pasura me sheqer me ushqime më të shëndetshme. Rregulli i vetëm që duhet të ndiqni është që në mëngjes, pas zgjimit dhe në mbrëmje, para se të shkoni në shtrat, pini një filxhan kos me pak yndyrë të cilit do t’i shtoni një lugë çaji kanellë.

Rekomandohet gjithashtu të futni aktivitet të lehtë fizik 2 herë në javë.

Shembull i menusë:

Mëngjesi: Një gotë kos me kanellë, vezë të fërguara nga një vezë e plotë dhe 3 të bardha veze, një copë bukë e thekur dhe 3 gjethe proshuto.Vakt i shpejte: Një grusht bajame.

Dreka: Pulë, perime dhe quinoa.

Vakt i shpejte: Fruta të stinës ose kos.

Darka: Një gotë kos me kanellë, tërshërë dhe fruta.

Nëse keni edhe ju pyetje, dhe doni të merrni një përgjigje të shpejtë nga mjekët e “spitalit tonë online”, klikoni këtu. Identiteti juaj do të mbetet anonim.

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN


Këto 5 mënyra e mbushin atë me vitamina dhe antioksidantë

Bëjeni kafen tuaj më të shëndetshme!