MENU
klinika

'Shqipëria thesari i fundit i Europës'

Alabbar për Portin e Durrësit: Do ta bëj Monakon e dytë në botë

02.12.2022 - 11:38

Porti i Durrësit do të shndërrohet në një Monaco të dytë. Këto janë planet e Mohamed Alabbar për projektin shumë të diskutueshëm në vend. Për ‘Arabbian bussines‘ ai ka treguar se po bën diçka që nuk ka bërë ndonjëherë më parë. Alabbar bën të ditur se Monaco është shumë i vogël, ndaj kërkon që në Portin e Durrësit të bëhet diçka e ngjashme, mirëpo akoma më e madhe.

Është një fakt me të cilin askush nuk mund të debatojë, se prona pranë ujit është rreth 35% më e lartë në vlerë. Jo vetëm pika të tilla janë të kufizuara në mbarë botën, por ka zona shumë të kufizuara në Mesdhe ku mund të bësh diçka të tillë. Dhe shumë thjesht, të jetosh pranë ujit dhe jahteve është një mënyrë jetese e pabesueshme”, thotë Alabbar, i cili shton: Shqipëria është sekreti i fundit në Europë. Njohuritë e mia të mëparshme më kanë shërbyer mjaft mirë që mund të bëj diçka që nuk është bërë kurrë më parë.

SHKRIMI I PLOTË:

Për dikë që ka parë dhe ka bërë pothuajse gjithçka në pronë, duke përfshirë ndërtimin e kullës më të lartë në botë, Burj Khalifa, është një deklaratë mjaft e guximshme.

Unë jam duke bërë diçka që nuk është bërë kurrë më parë, kurrë,” thotë Mohamed Alabbar.

Kjo “diçka” është projekti spektakolar 2.5 miliardë dollarësh i Durres Yachts dhe Marina në Shqipëri, i zhvilluar nga Grupi i kompanive të tij Eagle Hills. Kur të përfundojë, do të jetë marina më e madhe e superjahteve ndonjëherë në Mesdhe dhe një transformim i plotë i një pjese të bregdetit shqiptar në qytetin e Durrësit.

Vizioni i Alabarit për Shqipërinë

“Bota ka nevojë për më shumë se një Monako, dhe këtu do të jetë,” thotë ai, duke shtuar: “Unë e dua Monakon, por është kaq i vogël dhe kërkesa është kaq e lartë.

“Kështu që këtu është premtimi im: Unë do t’i jap botës një tjetër Monako.”

Shenjat e para tregojnë se ai do të ketë më shumë se sukses. Projekti po hartohet si “një nga qytetet e reja më të qëndrueshme, duke përfshirë praktika miqësore me mjedisin, hapësira të gjelbra dhe teknologji inteligjente për të reduktuar ndotjen e ajrit dhe emetimet e CO2”.

Zhvillimi do të akomodojë jahte dhe superjahte deri në 120 m, së bashku me hotele, rezidencat private, shëtitore, dyqane, restorante dhe argëtim. Ai do të përfshijë gjithashtu terminalin e parë të Shqipërisë për linjat ndërkombëtare të lundrimit. Më shumë se 80,000 metra katrorë parqe dhe hapësira të hapura, dhe 170 dyqane tregtare, po planifikohen gjithashtu.

Por është më shumë se thjesht fjalë dhe ëndrra të zbukuruara – si çdo zhvillim, varet nga numrat.

“Është një fakt me të cilin askush nuk mund të debatojë, se prona pranë ujit është rreth 35% më e lartë në vlerë. Jo vetëm pika të tilla janë të kufizuara në mbarë botën, por ka zona shumë të kufizuara në Mesdhe ku mund të bësh diçka të tillë. Dhe shumë thjesht, të jetosh pranë ujit dhe jahteve është një mënyrë jetese e pabesueshme”, thotë Alabbar.

Projekti po ndërtohet në Durrës, një nga qytetet më të vjetra të Shqipërisë, i themeluar në vitin 627 pes.

“Shqipëria është sekreti i fundit në Europë. Njohuritë e mia të mëparshme më kanë shërbyer mjaft mirë që mund të bëj diçka që nuk është bërë kurrë më parë.

“Dhe ajo që po bëjmë është përzierja e artit tonë me ushqimin dhe muzikën. Njerëzit duan, kërkojnë, një jetë të bukur, ndaj këtë po planifikojmë të ofrojmë këtu”, thotë ai, duke shtuar: “Kur e krahason Shqipërinë me pjesën tjetër të rajonit, është vlera më tërheqëse në krahasim me të gjitha vendet përreth atë.”

Por si me çdo gjë që bën Alabbar, para së gjithash ka të bëjë me numrat.

“Kam tridhjetë vjet që e bëj këtë, ndaj e di që kur bëhet fjalë për toka të virgjëra, ata që nuk janë buzë ujit, ata që vijnë dhe blejnë të parët do të dyfishojnë në minimum vlerën e pronës së tyre.

“Në Doëntoën Dubai ishte trefishi i vlerës fillestare, po ashtu edhe me projektet që bëmë në Serbi. Në Egjipt pamë katërfishin e vlerës së dorëzuar për blerësit.

“Por në përgjithësi, ju po kërkoni të dyfishoni vlerën e shtëpisë tuaj deri në momentin që merrni dorëzimin, nëse jeni një nga blerësit e parë.”

Është një urdhër i lartë. Por me mega-projektet si Burj Khalifa dhe Dubai Marina tashmë nën brezin e tij, Durrësi duket si një shëtitje në park.

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN


“Monaco duhet të na e ketë frikën”

Alabbar: Porti i ri i Durrësit nis në fillim të prillit

"Do jetë më i madhi në Mesdhe"

Porti i Durrësit, Rama publikon projektin 3D