MENU
klinika

Dorëhiqet trajneri

Belgjika vetëm 1 gol, kurrë kaq keq në një Botëror

01.12.2022 - 20:08

Belgjika humbi kualifikimin në fazën eliminatore të Kupës së Botës për herë të parë që nga viti 1998, duke shënuar vetëm një herë në këtë Botëror. Në 19 pjesëmarrjet e mëparshme në Kupën e Botës dhe Kampionatin Evropian, vetëm në Kupën e Botës 1930 kishte shënuar më pak.

Ndërsa Kroacia ka humbur vetëm një nga 19 ndeshjet e fundit në të gjitha kompeticionet (F12, 6 barazime). Belgjika nuk arriti të shënonte në ndeshjet e njëpasnjëshme të Kupës së Botës për herë të parë që nga viti 1982.

Thibaut Courtois luajti ndeshjen e tij të 100-të për Belgjikën, duke u bërë portieri i parë që arrin këtë moment historik për Belgjikën dhe i shtati në përgjithësi.

Belgjika ka luajtur 11-shen e dytë më të vjetër (31 vjeç e 95 ditë) në një ndeshje të Kupës së Botës në shekullin e 21-të, pas Australisë kundër Gjermanisë në 2010 (31 vjeç e 118 ditë).

Pjesa e parë Kroaci-Belgjikë pa më shumë goditje pa gjuajtje në portë në Kupën e Botës (nëntë) që nga Kroacia-Nigeri në 2018 (12). Goditja e parë në portën e ndeshjes erdhi në minutën e 49-të falë Romelu Lukakut, me përfundimin total të 13-të të ndeshjes.

Ndërkohë, Roberto Martinez ka deklaruar dorëheqjen si trajner i Belgjikës: “Eliminimi nuk ndryshon asgjë, edhe nëse do të kishim qenë kampionë bote do të kisha hequr dorë – shpjegoi ai – vendimi im është marrë para Kupës së Botës”.

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN