MENU
klinika

Përgjigjet mjeku

Cila është mënyra e duhur për të humbur peshë?

04.12.2022 - 14:06

“Pyet mjekun” është rubrika më e re, një platformë që bën të mundur kontaktin ndërmjet mjekut dhe pacientit.

Nëse keni ndonjë pyetje, për gjithçka që ju shqetëson në shëndetin tuaj, këtu do të merrni përgjigje nga mjekë me eksperiencë, pa rezervime takimesh dhe duke shmangur radhët e gjata.

Pacienti: Cila është mënyra e duhur për të humbur peshë?

Mjeku: Humbja e shëndetshme e peshës ka të bëjë me marrjen e kalorive të mjaftueshme për të maksimizuar metabolizmin e yndyrës dhe për të mbajtur nivelet normale të sheqerit në gjak.

Këtu janë disa strategji të shëndetshme për humbje peshe

Mos i anashkaloni vaktet

Kalimi i vakteve nuk është mënyra e duhur për të humbur peshë. Shkurtimi i tepërt i kalorive mund të bëjë kërdi në psikikën tuaj dhe t’ju bëjë të uritur gjatë gjithë kohës.

Ndaloni të vdisni nga uria

Filloni duke ngrënë dhe gradualisht adoptoni një dietë të ekuilibruar.

Filloni me një deficit të vogël kalori

Filloni me diçka që nuk ju kufizon aq shumë. Synoni për një deficit të lehtë kalori, rreth 20-25% më pak se sa hani normalisht, ose shkurtoni 500 kalori në ditë nga një dietë me 2000 kalori.

Optimizoni stërvitjet tuaja

Synoni për një stërvitje të ekuilibruar të stërvitjes kardio dhe forcës për të paktën 30 minuta në ditë. Trajnimi i forcës në aktivitetin tuaj të përditshëm do t’ju ndihmojë të mbani dhe ndërtoni indet e muskujve.

Një dietë për humbje peshe nuk duhet të jetë një dietë e urisë Pra, ndaloni së rrahuri veten dhe shijoni ushqimin.

Nëse keni edhe ju pyetje, dhe doni të merrni një përgjigje të shpejtë nga mjekët e “spitalit tonë online”, klikoni këtu. Identiteti juaj do të mbetet anonim.

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN


"Fakte shëndetësore" kontradiktore

5 Mitet e ushqimit të shëndetshëm