MENU
klinika

SHBA regjistron shifrën negative

Dumfries dhe Depay shkruajnë historinë me Holandën

03.12.2022 - 19:43

Holanda ka mbetur e pamposhtur në 22 ndeshjet e fundit në të cilat ka shënuar golin e parë të ndeshjes në Kupën e Botës: humbja e fundit në kompeticion daton në 11 qershor 1978 (2-3 kundër Skocisë).

Me golin e tij dhe dy asistime sot, Denzel Dumfries u bë vetëm lojtari i tretë i Holandës që u përfshi në tre ose më shumë gola në një ndeshje të vetme të Kupës së Botës, pas Johann Crujiff (1974) dhe Rob Resenbrink (1978).

Që nga Kampionatin Evropian 2020, asnjë mbrojtës nuk është përfshirë në më shumë gola se Denzel Dumfries (pesë, duke përfshirë tre gola dhe dy asistime) në të gjitha turnetë e mëdha ndërkombëtare.

Memphis Depay shënoi golin e tij të 43-të për Holandën, duke kaluar Klaas Jan Huntelaar (42) në vendin e dytë në renditjen e lojtarëve ndërkombëtarë holandezë më pjellor, pas vetëm Robin Van Persie (50). Ai ka qenë i përfshirë në 34 gola në 30 paraqitjet e tij të fundit për Holandën (24 gola, 10 asistime).

Goli i Depay e çoi numrin e golave ​​të shënuar nga lojtarët e Barcelonës në këtë Botëror në shtatë, më shumë se çdo klub tjetër i përfaqësuar në kompeticion.

Daley Blind është lojtari i dytë holandez më i vjetër (32 vjeç e 269 ditë) që shënon në një Kupë Botërore pas Giovanni van Bronckhorst, i cili shënoi kundër Uruguajit në 2010 në moshën 35 vjeç e 151 ditë.

Shtetet e Bashkuara nuk kanë fituar kurrë një ndeshje të Kupës së Botës në të cilën kanë pranuar golin e parë të ndeshjes (5 barazime dhe 18 humbje nga 23 më parë).

Shtetet e Bashkuara kanë lejuar tre gola në një ndeshje të vetme eliminatore të Kupës së Botës për herë të parë që nga viti 1934 (1-7 kundër Italisë).

Christian Pulisic është lojtari i dytë që ka kontribuar me tre gola (një gol dhe dy asistime) për Shtetet e Bashkuara në një Botëror të vetëm që nga viti 1966, tjetri që e ka bërë këtë është Landon Donovan (tre gola në 2010).

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN