MENU
klinika

Dua Lipa në mbështetje të grave

“Është koha të çlirohemi nga sundimi i meshkujve”

05.12.2022 - 12:50

Nëse flasim për feminilitet dhe seksualitet emri i saj është padyshim i pari që na vjen ndër mend.

Dua Lipa ka treguar se nuk ka frikë të shfaqë veten e saj në të gjitha dimensionet dhe kërkon që edhe vajzat e tjera të ndjehen të lira ta bëjnë këtë.

“Si gra, ne kemi qenë të shtypura se si duhet të dukesh apo të jesh”, tha artistja shqiptare, sipas The Sun.

Dua e cila sapo ka mbyllur turneun e saj të suksesshëm “Future Nostalgia” beson se gratë për dekada nuk kanë pasur njohjen që meritojnë.

Ajo ka tre këngë të renditura në vendin e parë në Mbretërinë e Bashkuar dhe gjithashtu fituese e çmimeve “Grammy”, “Brits”, “Billboard” dhe “MTV Awards”.

“Ne po ndërtojmë kështjellat tona, por jo domosdoshmërisht duke marrë njohjen që meritojmë”, tha Lipa.

Teksa po shikonte vëllain dhe motrën e saj më të vogël Lipa u shpreh shpresëplotë se gjërat do të ndryshojnë për mirë.

“Brezat e rinj kanë një vështrim vërtet interesant për jetën. Mënyra se si ata mendojnë është shumë më e zhvilluar. Vëllai im është 16 vjeç. Ai është shumë më i interesuar për mënyrën se si funksionojnë gjërat në botë. E njëjta gjë me motrën time. Ndoshta është interneti ose mënyra se si ne kemi evoluar si njerëz . . .”