MENU
klinika

Szczesny në histori

Messi kalon Maradonën, por ka edhe rekord negativ

01.12.2022 - 00:04

Argjentina u kualifikua në fazën e grupeve të Kupës së Botës për të pestën turne radhazi (2006, 2010, 2014, 2018 dhe 2022). Goli i Alexis Mac Allister (45:53) ishte goli më i shpejtë në një pjesë të dytë të Kupës së Botës që nga autogoli i Agger në Holandë-Danimarkë në 2010 (45:32).

Alexis Mac Allister u bë lojtari i 61-të argjentinas që shënon në Kupën e Botës, Julián Álvarez i 62-ti, me vetëm Brazilin (83) dhe Gjermaninë (77) që kanë më shumë golashënues të ndryshëm në turne (60 për Italinë).

Wojciech Szczesny është vetëm portieri i tretë (që nga viti 1966) që ka ekzekutuar dy penallti në një edicion të vetëm të Kupës së Botës (me përjashtim të shortit të penalltive), pas Brad Friedel në 2002 dhe Jan Tomaszewski në 1974.

Wojciech Szczesny është vetëm portieri i dytë (që nga viti 1966) që shpëton një penallti në Kupën e Botës pasi e shkaktoi atë, pas Joel Bats për Francën kundër Brazilit në 1986.

Duke përjashtuar lotarinë e penalltive, Lionel Messi ka humbur dy penallti në Kupën e Botës (një i shënuar), vetëm ganez Asamoah Gyan ka humbur po aq që nga viti 1966 (4 goditje, 2 gola).

Lionel Messi luajti në ndeshjen e tij të 22-të të Kupës së Botës, duke kaluar Diego Maradona (21) si argjentinasi me më shumë paraqitje në historinë e kompeticionit.

Enzo Fernandez, 21 vjeç e 317 ditë, është lojtari më i ri që ka nisur një ndeshje të Kupës së Botës për Argjentinën që nga Lionel Messi në 2006 (18 vjeç e 362 ditë).

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN