MENU
klinika

Barazon Klosen në fazën me eliminim direkt

Messi në ndeshjen e 1000-të thyen rekorde të tjera

03.12.2022 - 23:34

Lionel Messi shënoi golin e tij të parë në fazën eliminatore të Kupës së Botës (ne 9-ta e këtyre ndeshjeve). Asnjë lojtar nuk ka shënuar golin e parë të një ndeshjeje më shumë herë se Lionel Messi në një ndeshje të Kupës së Botës.

Kundër Australisë, Lionel Messi kaloi pikën historike të 1000 ndeshjeve mes kombëtares së Argjentinës, Barcelonës dhe Paris Saint-Germain. Në pjesën e pjesshme, sulmuesi i Albiceleste numëron 789 gola dhe 338 asistime (1127 gola pjesëmarrje në total).

Argjentina ka arritur në çerekfinale për herë të tetë në Kupën e Botës: vetëm Brazili (14), Gjermania (14) dhe Anglia (9) kanë arritur këtë moment historik më shumë herë në garë.

Lionel Messi ka shënuar nëntë gola në Kupën e Botës: vetëm Gabriel Batistuta ka më shumë (10) për Argjentinën në kompeticion. Lionel Messi u bë golashënuesi i dytë më i vjetër (35 vjeç, 162 ditë) që shënoi në një ndeshje me eliminim direkt të Kupës së Botës në shekullin e 21-të, pas Miroslav Klose të Gjermanisë kundër Brazilit në 2014 (36 vjeç, 29 ditë).

Julián Álvarez (22 vjeç e 306 ditë) është lojtari më i ri i Argjentinës që ka shënuar në fazën eliminatore të Kupës së Botës, që nga Gonzalo Higuaín në 2010 kundër Meksikës (22 vjeç e 199 ditë).

Para Julián Álvarez, lojtari i fundit argjentinas që shënoi në dy ndeshjet e para të Kupës së Botës ishte Hernán Crespo në 2006. Dy herë, dy lojtarë, 34 vjeç e lart, kanë marrë pjesë në të njëjtin gol në një Kupë Bote (që nga viti 1966): Messi-Otamendi kundër Australisë dhe Messi-Di Maria kundër Meksikës, 26 nëntorin e kaluar.

Enzo Fernandez (21 vjeç e 320 ditë) është lojtari më i ri i Argjentinës që nis një ndeshje në fazën eliminatore të Kupës së Botës që nga Ariel Ortega kundër Rumanisë në 1994 (20 vjeç e 121 ditë).

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN