MENU
klinika

"Kurtit nuk i interesojnë jetët njerëzore"

Pas deklaratave të kryeministrit të Kosovës reagon ministri serb

21.12.2022 - 11:02

Ministri i Mbrojtjes së Serbisë, Millosh Vuçeviç, vlerësoi sot se deklarata e kryeministrit të Kosovës, Albin Kurtit, se heqja e barrikadave nuk mund të përjashtojë viktimat, është një kërcënim i përgjithshëm për Serbinë dhe popullin e Kosovës dhe Metohisë dhe një kërcënim i qartë.

Vuçeviç shtoi se ai është një mesazh i qartë se Kurti nuk kujdeset për viktimat njerëzore.

Komentet ai i bëri gjatë një interviste për RTS, ku shtoi se një deklaratë e tillë është e rrezikshme sepse tregon se Kurti nuk heq dorë nga kryerja e terrorit ndaj serbëve dhe dhuna për largimin sipas tij të serbëve nga banesat e tyre.

Kurti dëshiron të paraqesë se vetëm ato barriera janë problem, çdo gjë tjetër është ideale, kështu që kur ta heqin, sado njerëz të vuajnë nga njëra anë dhe nga ana tjetër, për të gjithçka do të jetë ideale.”, tha Vuçeviç.

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN