MENU
klinika

Ende pa u publikuar dokumentari i tyre

Harry dhe Meghan përballen me akuza për “mashtrim”

06.12.2022 - 13:25

Princi Harry dhe Meghan Markle dyshohet se përdorën një foto që ata vetë e miratuan për publikim, për ta bërë të dukej se shtypi po cënonte privatësinë e tyre.

Traileri më i ri për dokumentarin tyre të shumëpritur në Netflix tregoi një fotograf duke marrë një foto të Harry, Markle dhe djalit të tyre të vogël Archie nga një ballkon në rezidencën e Kryepeshkopit Desmond Tutu në Afrikën e Jugut në vitin 2019, ndërsa ata ishin në një turne zyrtar.

Edhe pse fotografia dukej se ishte shkrepur pa leje, ajo në fakt u shkrep nga një fotograf i cili ishte pjesë e një pakete të akredituar për shtyp në shtëpinë e Kryepeshkopit Desmond Tutu.

“Kjo fotografi e përdorur nga @Netflix dhe Harry dhe Meghan për të sugjeruar ndërhyrje nga shtypi është një mashtrim i plotë,” shkroi në Twitter të hënën korrespondenti mbretëror britanik Robert Jobson . “Është marrë nga një pishinë e akredituar në rezidencën e Kryepeshkopit Tutu në Cape Toën. Vetëm 3 persona ishin në pozicionin e akredituar. H&M ranë dakord me qëndrimin. Unë isha atje.”

Jobson më pas postoi në Twitter një foto të ish-anëtarëve mbretërorë duke prezantuar Archie-n te Arqipeshkvi.

“Kjo shkrepje nga unë nga i njëjti pozicion i akredituar në pishinë në iPhone tim është bërë në rezidencën e Kryepeshkopit Tutu në Cape Town,” shkroi ai krahas fotos. “Nuk ka pasur asnjë ndërhyrje. Unë isha pjesë e një pishine pallati 3 personash në Mbretërinë e Bashkuar. Askush tjetër nuk u lejua të hynte dhe ne i ndamë fjalët dhe fotot me mediat në Mbretërinë e Bashkuar.”

Një “grup mbretëror” i miratuar i gazetarëve zakonisht ftohen t’i bashkohen familjes mbretërore në vizita zyrtare dhe turne të huaja. Shpesh gjatë këtyre udhëtimeve, vetëm një ose dy reporterë dhe fotografë do të ftohen për t’u bashkuar në takime të caktuara – si me Kryepeshkopin Tutu. Ata pastaj ua dërgojnë raportimin e tyre kolegëve të tyre gazetarë.

Redaktori mbretëror i ITV, Chris Ship, komentoi : “Këtu Robert Jobson bën një pikë të vlefshme. Xhirimet e Archie në rezidencën e Kryepeshkopit Tutu ishin shumë të kontrolluara. Dhe kamera e ITN Productions që filmonte dokumentarin e Sussex-it në Afrikë ishte aty me lejen e tyre. Nuk ishte një përplasje mediatike. Ata folën me Tom Bradby brenda.”

Përdorimi i imazhit vjen pasi u zbulua se fotografia e paparacëve e përdorur në triler-in e parë, të publikuar javën e kaluar, në të vërtetë ishte bërë në një premierë zyrtare të “Harry Potter”.

Siç raportoi The Sun, fotografët me të vërtetë po drejtonin kamerat e tyre drejt kastit të yjeve të “Harry Potter and the Deathly Hallows: Pjesa e Dytë” në Londër. Ngjarja ka ndodhur në vitin 2011, pra pesë vjet përpara se princi dhe ish-aktorja e “Suits” të takoheshin në vitin 2016.

Një video e shkurtër nga traileri i fundit tregoi gjithashtu fotografë që vërshonin rreth një gjykate në MB – ku personaliteti britanik Katie Price u shfaq dhjetorin e kaluar për t’u dënuar për drejtim mjeti në gjendje të dehur.

“Isha i tmerruar, nuk doja që historia të përsëritej”, u shpreh Harry teksa po luhej filmimi.

Një tjetër klip tregoi fotografët duke u grumbulluar rreth një makine ndërsa Markle pretendonte se familja mbretërore nuk do ta mbronte kurrë. Më pas u shndërrua në një imazh të Meghan-it duke lyer sytë, me sa duket në lot.