MENU
klinika

Ronaldo në stol pas 31 sfidave

Ramos dhe Pepe shënojnë rekorde, Zvicra e “mallkuar”

06.12.2022 - 23:34

Portugalia arriti në çerekfinale të Kupës së Botës për herë të tretë në historinë e saj, pasi e kishte bërë këtë në 1966 dhe 2006, por ai që mori vëmendjen maksimale ishte Gonçalo Ramos, që bëhet lojtari i parë që shënon një hat-trick në fillimin e tij të parë në Kupën e Botës që nga Miroslav Klose i Gjermanisë kundër Arabisë Saudite në 2002.

Gonçalo Ramos është lojtari i parë që është përfshirë në të paktën katër gola në një ndeshje të Kupës së Botës në shekullin e 21-të (tre gola, një asistim). Ai është gjithashtu – me 21 vjeç 169 ditë – lojtari më i ri që ka shënuar hat-trick në garë që nga Florian Alberti për Hungarinë kundër Bullgarisë në vitin 1962 (20 vjet 261 ditë).

Gonçalo Ramos është lojtari më i ri që ka shënuar për Portugalinë në një ndeshje të fazës eliminatore të Kupës së Botës (21 vjeç e 169 ditë).

Kjo është vetëm hera e dytë që Portugalia ka shënuar të paktën katër gola në një ndeshje eliminatore të Kupës së Botës, pasi ia doli në çerekfinale kundër Koresë së Veriut në edicionin e 1966 (5-3 në atë rast).

Pepe është lojtari më i vjetër që ka shënuar gol në fazën eliminatore në Kupën e Botës (39 vjeç e 283 ditë).

Bruno Fernandes është i përfshirë drejtpërdrejt në pesë gola në tre paraqitjet e tij në Kupën e Botës 2022 (dy gola dhe tre asistime); më shumë paraqitje nga një lojtar portugez në një edicion të vetëm të turneut që nga viti 1966 (10 Eusébio dhe 6 José Torres).

Vetëm Eusébio (10 në 1966) dhe José Torres (gjashtë përsëri në edicionin e 1966) kanë qenë të përfshirë në më shumë gola për kombëtaren portugeze sesa Bruno Fernandes në një edicion të vetëm të Kupës së Botës (pesë – dy gola, tre asistime).

Cristiano Ronaldo nuk arriti të nisë një ndeshje të Portugalisë midis Kupës së Botës dhe Kampionatit Evropian për herë të parë që nga viti 2008 (përsëri kundër Zvicrës), duke i dhënë fund një serie prej 31 ndeshjesh radhazi. Që nga debutimi i tij për Portugalinë, është hera e parë që ai nuk ka nisur një ndeshje në fazën eliminatore ndërmjet Kupës së Botës dhe Kampionatit Evropian (17 ndeshje të mëparshme).

Zvicra është eliminuar në raundin e 16-të në të pesë pjesëmarrjet e saj të fundit në Kupën e Botës (1994, 2006, 2014, 2018 dhe 2022). Zvicra është kombi i vetëm që është eliminuar në raundin e 16-të në secilën nga tre Kupat e Botës së fundit.

Kjo është humbja më e madhe nga Zvicra në një ndeshje të Kupës së Botës, e barabartë me humbjen 5-0 kundër Gjermanisë në edicionin 1966.

Manuel Akanji është lojtari i parë zviceran që shënon në fazën eliminatore të Kupës së Botës që nga Josef Hügi në 1954 (kundër Austrisë në çerekfinale).

Kjo është vetëm hera e dytë që João Félix jep një asistim për kombëtaren portugeze (27 paraqitje në total) pas asaj kundër Suedisë në shtator 2020.

Xherdan Shaqiri bëri ndeshjen e tij të 112-të për Zvicrën sonte, duke barazuar Alain Geiger si lojtari i dytë më i luajtur në historinë e kombëtares zvicerane pas Heinz Herrmann (118).

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN