MENU
klinika

Botërori 2022

Rekord, sa shumë gola në fazën e 1/16 finale!

06.12.2022 - 23:39

Plot 28 gola u shënuan në 8 sfidat e vlefshme për raundin e 1/16-ave të Kupës së Botës. Një rekord historik ky për sa i përket numrave të golave brenda një edicioni të shënuara në këtë raund, që prej vitit 1986 kur ky raund filloi të aplikohej.

Në këtë statistikë janë përjashtuar penalltitë e gjuajtura në 2 sfidat që shkuan me penallti, atë mes Japonisë dhe Kroacisë si dhe Marok-Spanjë. Dueli me numrin më të lartë të golave ishte ai i mbrëmjes së sotme mes Portugalisë dhe Zvicrës, që përfundoi me rezultatin 6-1.

Ndërsa me më pak gola ishin Marok-Spanjë, ku nuk u shënua, dhe Japoni-Kroaci, vetëm dy të tillë. Kurrë më parë nuk kishim parë kaq shumë gola në këtë fazë.

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN