MENU
klinika

"Makineria e luftës" në kolaps

Vendimi për naftën ruse, do t’i kthehet Putinit si ‘bumerang’

05.12.2022 - 17:15

Vendet e Bashkimit Evropian ranë dakord të kufizojnë çmimin e naftës ruse që transportohet në rrugë detare në 60 dollarë për fuçi, në kuadër të një nisme të grupimit G7, për të dobësuar më tej kapacitetet e Kremlinit për luftën në Ukrainë. “Çmimi kufizues ka tre objektiva. Së pari, ai forcon efektet e sanksioneve. Së dyti, ai do të reduktojë të ardhurat e Rusisë. Dhe së treti, ai do të stabilizojë tregjet globale të energjisë pasi do të lejojë që nafta ruse të tregtohet, të ndërmjetësohet dhe të transportohet nga operatorë evropianë në vende të treta, përsa kohë shitet nën çmimin kufizues”, thotë Ursula von der Leyen. Ambasadorët e vendeve anëtare kaluan disa ditë të angazhuar në një debat intensiv, në përpjekje për të gjetur një balancë mes nevojës për të dobësuar të ardhurat ruse dhe për të shmangur një çoroditje të tregjeve globale.

Putin goditje të rëndë

Çmimi i ri tavan ndaj naftës ruse do të “ndërpresë menjëherë burimin më të rëndësishëm të të ardhurave të presidentit rus, Vladimir Putin”, thanë Shtetet e Bashkuara. Sekretarja amerikane e Thesarit, Janet Yellen, tha se çmimi tavan që u miratua zyrtarisht nga aleatët perëndimorë të premten erdhi pas disa muajsh punë. Ajo tha se kjo masë do të kufizojë edhe më tej financat e presidentit rus, Vladimir Putin, dhe “do të kufizojë të ardhurat që përdor për të financuar pushtimin e tij brutal”, ndërkaq po ashtu do të shmangë ndërprerjen e furnizimeve globale që mund të çojnë në rritjen e çmimeve të naftës në mbarë botën. “Me ekonominë e Rusisë që veçse është tkurrur, çmimi tavan menjëherë do të ndërpresë burimin kryesor të të ardhurave të Putinit”, tha Yellen përmes një deklarate.

BE: Jemi të sigurt për këtë dimër

Ursula von der Leyen vuri në dukje se furnizimi me energji në botë është i kufizuar për shkak të luftës agresive të Rusisë. Von der Leyen theksoi se Rusia kishte ndërprerë 80% të furnizimit me gaz në Evropë në vetëm tetë muaj. “Por ne ishim në gjendje ta kompensojmë atë. Në këta tetë muaj, jo vetëm që nuk ka pasur ndërprerje të energjisë elektrike në Evropë, por kemi arritur të mbushim edhe deponimet tona të gazit me rreth 96%. Jemi të sigurt për dimër. Por kjo vjen me koston e çmimeve më të larta të energjisë. Dhe e gjithë kjo ndikon në konkurrencën e shumë industrive evropiane, veçanërisht të sektorëve me energji intensive të ekonomisë sonë”, tha ajo. Në anën e kundërt, Von der Leyen theksoi se Evropa dhe SHBA-ja mund të arrijnë shumë gjera nëse bashkojnë forcat. “Në vend të kësaj, shikoni se çfarë mund të arrijnë SHBA-ja dhe Evropa nëse bashkojmë forcat. Merrni Ukrainën. Merrni parasysh ndikimin masiv të sanksioneve tona. Mendoni se sa mbështetje kemi mobilizuar, nga vendet tona dhe nga bota, për të ndihmuar Ukrainën në nëntë muajt e fundit”, tha ajo.

Moska del kundër

Rusia “nuk do të pranojë” një kufi të çmimit të naftës së saj dhe po analizon se si të përgjigjet, tha Kremlini, në përgjigje të një marrëveshjeje nga fuqitë perëndimore që synon të kufizojë një burim kyç financimi, për luftën e saj në Ukrainë. Zëdhënësi i Kremlinit Dmitry Peskov tha se Moska kishte bërë përgatitjet për shpalljen e tavanit të çmimit të së premtes nga Grupi i Shtatë vendeve, Bashkimi Evropian dhe Australia, njoftoi agjencia shtetërore ruse e lajmeve TASS. “Ne nuk do ta pranojmë këtë kapak,” theksoi Peskov. Ai shtoi se Rusia do të kryejë një analizë të shpejtë të marrëveshjes dhe do të përgjigjet pas kësaj. Rusia ka thënë në mënyrë të përsëritur se nuk do të furnizojë me naftë vendet që zbatojnë kufirin, një qëndrim i riafirmuar nga Mikhail Ulyanov, ambasadori i Moskës në organizatat ndërkombëtare në Vjenë, në postimet në mediat sociale.

Ekonomia e Kremlinit në kolaps

Rusia gjithashtu, po përballet me një ikjen masive të fuqisë punëtorë drejt vendeve perëndimore, si rezultat i rënies së pagave nga ndikimi i luftës në Ukrainë. Kjo vjen pasi niveli i pagës reale në Rusi ra me 6.1 për qind në maj, bazuar në shifrat nga viti në vit nga Shkolla e Ekonomisë e Kievit. Vendi shënoi gjithashtu rënien më të madhe të të ardhurave reale në shtatë vitet e fundit duke e lënë ekonominë ruse në krizë nga mungesa e forcës punëtorë që është larguar nga vendi.