MENU
klinika

"Në fund të vitit aplikojmë për të hyrë në BE"

Vjosa Osmani në Tiranë: Nuk jam këtu për negociata me Serbinë

06.12.2022 - 11:03

residentja e Kosovës, Vjosa Osmani deklaroi në nisje të samitit BE-Ballkani Perëndimor në “Air Albania” se  Kosova do të aplikojë për tu bërë pjesë e unionit në fund të muajit dhjetor. Osmani deklaroi se nuk është në Tiranë për të dialoguar me Serbinë.

Është një sipërmarrje shumë e rëndësishme. Jam këtu si udhëheqësja e vendit më proeuropian, kemi treguar përkushtim ndaj vlerave të BE. Jemi harmonizuar me sanksionet kundër Rusisë. Në të njëjtën kohë na duhet që BE të lëvizë nga fjalët në vepra.Kosova do të paraqesë aplikimin për anëtarësim në fund të këtij viti. Është një takim mes BE dhe Ballkanit, jo një takim për negociata mes Kosovës e Serbisë,” tha Osmani,

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN