Një ndeshje me të vërtetë holandeze

10 gola të shënuar dhe vetëm… barazim!

29.01.2023 - 16:40

E mahnitshme! AZ Alkmaar dhe Utrecht zhvilluan një ndeshje të çmendur këtë të shtunë, me kthesa dhe në fund, gjithsej u shënuan 10 gola… nga pesë për secilën palë.

Douvikas (12′ dhe 17′) kaloi Utrecht në avantazh, AZ e ktheu atë në një kohë të shkurtër, përmes Dekker (20′) dhe Pavlidis (31′ dhe 34′), por edhe para pushimit, Viergever (41′) shënoi golin 3-3.

Në pjesën e dytë, më shumë e njëjta gjë: Douvikas nënshkroi ‘hat-trick’ (65′), De Wit (70′) barazoi për AZ dhe Pavlidis, i cili gjithashtu arriti të shënojë golin e tretë në llogarisë së tij personale, duke e bërë 5-4 në 78′. Rezultati i madh u mbyll me 5-5, me autor Van de Streek, në të 80′.

Një rezultat thjesht mbresëlënës për të treguar futbollin e hapur dhe sulmues që luhet në Holandë!…