MENU
klinika

Kini kujdes!

A shfaqet blefariti pasi bëni qerpikët?

31.01.2023 - 16:05

Zgjatjet e qerpikëve janë një mënyrë popullore për t’i bërë qerpikët të duken më të gjatë dhe më të plotë. Trajtimi i bukurisë përfshin ngjitjen e shtesave individuale, të bëra nga materiale si poliesteri ose vizon, tek ato natyrale.

Blefariti është një gjendje e zakonshme që mund të zhvillohet tek njerëzit që kanë zgjatime të qerpikëve.

Simptomat e blefaritit

Blefariti është një gjendje shumë e përhapur e syve. Ndonëse nuk është ngjitëse dhe rrallë shkakton dëmtime afatgjatë në sy ose qepalla, mund të jetë e pakëndshme.

Simptomat shpesh përfshijnë:

 • qepallat e kuqe ose të fryra
 • sytë me kruarje, therje ose irritim
 • ndjeshmëri ndaj dritës
 • sytë e thatë
 • kore e syve
 • lot të shkumëzuar

Në raste më serioze, mund të shkaktojë:

 • turbullira e shikimit
 • qerpikët të bien
 • qerpikët të rriten në drejtimin e gabuar
 • ënjtje e kornesë ose pjesëve të tjera të syrit

Pse ndodh blefariti pas zgjatjes së qerpikëve?

Studiuesit nuk e dinë saktësisht pse zgjatimet e qerpikëve rrisin rrezikun e zhvillimit të blefaritit, megjithëse ata kanë disa ide.

Blefariti zakonisht ndodh për shkak të akumulimit të baktereve në kapakë, pikërisht rreth vendit ku rriten qerpikët. Edhe pse të gjithë kanë njëfarë shkalle bakteresh rreth syve, disa gjëra mund të rrisin sasinë e tyre, si përdorimi i bojë për vetulla, solucionet e lenteve të kontaktit ose zgjatimet e qerpikëve.

Blefariti mund të ndodhë gjithashtu nëse gjëndrat e yndyrës rreth qepallave bllokohen.

Por sipas hulumtimit të vitit 2019, ndërlikimi më i zakonshëm i zgjatjes së qerpikëve është blefariti alergjik (79 përqind e rasteve të studiuara). Kjo do të thotë se shumica e njerëzve ka të ngjarë të përjetojnë një reaksion alergjik ndaj ngjitësit që ngjitet në qerpikët. Studiuesit gjithashtu dyshojnë se pesha dhe struktura e qerpikëve mund të shkaktojnë acarim.

Ngjitësi i qerpikëve shpesh përmban lateks dhe amoniak, të cilat të dyja janë alergjenë të zakonshëm. Ai gjithashtu tenton të lëshojë nivele të larta të formaldehidit, i cili është toksik dhe mund të shkaktojë acarim serioz.

Edhe nëse nuk zhvilloni blefarit të plotë, rreth 73 përqind e njerëzve përjetojnë disa lloj efektesh anësore në sy pas aplikimit të zgjatjes së qerpikëve, duke përfshirë:

 • kruarje
 • skuqje
 • dhimbje
 • rëndim i qepallave

Si të trajtoni blefaritin?

Nuk ka asnjë trajtim të provuar për blefaritin, por ka disa hapa kyç që mund të ndërmerrni për të menaxhuar simptomat, duke përfshirë:

lani rregullisht qepallat

duke i mbajtur qepallat të pastra dhe pa kore

Ju gjithashtu mund të dëshironi të përdorni pika sysh pa recetë, shpesh të mbiquajtur “lot artificial”, për të ndihmuar në menaxhimin e thatësisë dhe shqetësimit.

Nëse simptomat nuk zgjidhen brenda disa ditësh, shkoni tek një mjek. Ata mund të bëjnë një ekzaminim fizik të syve për të vlerësuar gjendjen tuaj.

Bazuar në simptomat, ata mund të përshkruajnë:

Pika për sy: Pikat steroide të syve mund të ndihmojnë në lehtësimin e dhimbjes, skuqjes dhe inflamacionit. Në një studim të vjetër nga 2012, me 107 persona me blefarit, simptomat u zgjidhën me anë të trajtimit me pika për sy dhe/ose pomada.

Antibiotikët: Nëse mjeku mendon se bakteret shkaktuan blefaritin, ata mund të përshkruajnë antibiotikë. Këto vijnë në formën e kapsulave, kremit ose pikave të syve.

Në disa raste, një gjendje themelore, si rosacea, psoriasis ose zbokthi, mund të shkaktojë simptoma të blefaritit. Në këtë rast, do t’ju duhet të trajtoni shkakun themelor.

Nëse keni zgjatime të qerpikëve, trajtimi mund të përfshijë heqjen e tyre për të ndihmuar në uljen e simptomave.

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN


Kanë të njëjtin shkak, por...

Ku ndryshon blefariti nga lythi i syrit?