MENU
klinika

Analiza

Amerika nuk është më një ‘ombrellë’ e sigurt…

24.01.2023 - 09:30

Ata i kanë, ndaj ne kemi nevojë për to.

Ky është argumenti themelor për koreano-jugorët që duan që vendi i tyre të zhvillojë armët e veta bërthamore. Bëhet fjalë për nevojën për t’u mbrojtur nga një fqinj verior agresiv që tashmë është një fuqi bërthamore në të gjitha, përveç emrit dhe lideri i të cilit Kim Jong Un është zotuar për një “rritje eksponenciale” të arsenalit të tij.

Kundërargumenti, i cili prej kohësh e ka ndaluar Seulin nga ndjekja e bombës, qëndron në pasojat e mundshme. Zhvillimi i armëve bërthamore jo vetëm që do të prishë marrëdhëniet e vendit me Shtetet e Bashkuara, por ka të ngjarë të ftojë sanksione që mund të mbytin aksesin e Seulit në energjinë bërthamore. Dhe kjo nuk do të thotë asgjë për garën rajonale të armëve që do të provokonte pothuajse në mënyrë të pashmangshme.

Por në cilën anë të argumentit e gjejnë veten koreano-jugorët duket se po ndryshon.

Dhjetë vjet më parë, thirrja për armë bërthamore të Koresë së Jugut ishte një ide e skajshme që mori pak mbulim serioz. Sot është bërë një diskutim i zakonshëm.

Sondazhet e fundit të opinionit tregojnë se shumica e koreano-jugorëve mbështesin që vendi i tyre të ketë programin e vet të armëve bërthamore; një varg akademikësh të shquar që dikur i shmangeshin idesë, kanë ndryshuar anë; edhe presidenti Yoon Suk Yeol e ka hedhur idenë.

Analiza e 'CNN': Pse koreano-jugorët po humbasin besimin në

Pra, çfarë ka ndryshuar?

Për mbështetësit, Seuli duke zhvilluar bërthamat e veta më në fund do t’i përgjigjej pyetjes së vjetër: “A do të rrezikonte Uashingtoni San Francisko për Seulin në rast të luftës bërthamore?”

Aktualisht, Koreja e Jugut është nën Strategjinë e Zgjeruar të Parandalimit të Uashingtonit, e cila përfshin ombrellën bërthamore, që do të thotë se SHBA-ja është e detyruar t’i vijë në ndihmë në rast sulmi.

Për disa, kjo është siguri e mjaftueshme. Por detajet se çfarë forme mund të marrë kjo “ndihmë” nuk janë plotësisht të qarta. Siç vë në dukje kjo pyetje e vjetër, përballë mundësisë së një sulmi hakmarrës bërthamor në tokën amerikane, Uashingtoni do të kishte një arsye bindëse për të kufizuar përfshirjen e tij.

Ndoshta më mirë të mos e bëni pyetjen atëherë. Siç thotë Cheong Seong-chang i Institutit Sejong, “Nëse Koreja e Jugut ka armë bërthamore, ne mund t’i përgjigjemi vetë sulmit të Koresë së Veriut, kështu që nuk ka asnjë arsye që Shtetet e Bashkuara të përfshihen”.

Ka edhe arsye të tjera që koreano-jugorët të vënë në pikëpyetje kërcimin e tyre prej dekadash të besimit në mbrojtjen e SHBA-së. I madh në mesin e tyre është Donald Trump . Ish-presidenti i SHBA-së, duke përmendur shpenzimet e përfshira, nuk e fshehu dëshirën e tij për të tërhequr 28,500 trupa amerikane nga Koreja e Jugut dhe vuri në dyshim se pse SHBA-ja duhej të mbronte vendin. Duke qenë se Trump ka njoftuar tashmë ofertën e tij presidenciale për zgjedhjet e vitit 2024, kjo është një çështje që ende luan rëndë në mendjet e njerëzve.

“SHBA thjesht nuk perceptohet të jetë aq e besueshme sa dikur,” tha Ankit Panda nga Carnegie Endowment for Peace. “Edhe nëse administrata e Biden sillet si një administratë tradicionale e SHBA-së dhe ofron të gjitha sinjalet e duhura sigurie për Korenë e Jugut… politikëbërësit do të duhet të mbajnë në mendje mundësinë që SHBA të zgjedhë edhe një herë një administratë që do të kishte një tjetër qasje për Korenë e Jugut.”

Por humbja e besimit shkon përtej Trump.

Kohët e fundit, presidenti Yoon Suk Yeol hodhi idenë se armët taktike bërthamore të SHBA-së do të rishpërndahen në gadishull ose Koreja e Jugut që zotëron “aftësitë e veta bërthamore” nëse kërcënimi i Koresë së Veriut intensifikohet. Refuzimi i të dyja ideve nga Uashingtoni ka qenë i dukshëm. Kur Yoon tha këtë muaj se Seuli dhe Uashingtoni po diskutonin për stërvitjet e përbashkëta bërthamore, presidenti Joe Biden u pyet në të njëjtën ditë nëse diskutime të tilla ishin duke u zhvilluar. Ai u përgjigj thjesht: “Jo”.

Pas komenteve të Yoon, Sekretari i Shtypit i Departamentit të Mbrojtjes së SHBA, Brig. Gjenerali Pat Ryder përsëriti angazhimin e SHBA ndaj Strategjisë së Zgjeruar të Parandalimit, duke thënë se “deri më sot, (strategjia) ka funksionuar dhe ka funksionuar shumë mirë”.

Në një intervistë për gazetën Chosun Ilbo të botuar më 2 janar, Yoon tha për këto garanci, “është e vështirë të bindësh njerëzit tanë vetëm me këtë.”

Por në një intervistë tjetër, me The Wall Street Journal në margjinat e Davos javën e kaluar, Yoon i ktheu këto komente duke thënë: “Unë jam plotësisht i sigurt për parandalimin e zgjeruar të SHBA”.

Një mesazh i paqëndrueshëm rrallë qetëson shqetësimet në të dyja anët e argumentit.

Një rrugë e mesme?

Të enjten, think-tanku i SHBA-së, Qendra për Studime Strategjike dhe Ndërkombëtare (CSIS), sugjeroi atë që mund të duket një rrugë e mesme – krijimin e “një kuadri për planifikimin e përbashkët bërthamor” që mund të “ndihmojë në zhvillimin e lidhjeve më të forta besimi midis aleatët në mjedisin aktual.”

Ai tha se ky kuadër mund të jetë “i ngjashëm me një grup planifikimi të NATO-s për përdorimin e armëve bërthamore, me planifikimin e kryer në mënyrë dypalëshe dhe trepalëshe (me Japoninë) dhe kontrollin që mbetet në duart e Shteteve të Bashkuara”.

Por CSIS e bëri të qartë se nuk mbështeti “vendosjen e armëve bërthamore taktike të SHBA-së në gadishull ose miratimin e Koresë së Jugut për të blerë armët e veta bërthamore”.

Ekspertë të tjerë gjithashtu, si profesori Jeffrey Lewis, një ekspert i mospërhapjes bërthamore në Institutin Middlebury në Kaliforni, i shohin planifikimin dhe ushtrimet e përbashkëta si “opsione më realiste sesa armët bërthamore ose shkëmbimi bërthamor”.

Për disa në partinë konservatore të Yoon kjo thjesht nuk është e mjaftueshme. Ata shohin se një Kore e Jugut pa armë bërthamore po kërcënohet nga një Kore e Veriut e armatosur me armë bërthamore dhe nuk duan asgjë më pak se armët bërthamore të SHBA-ve të rishpërndahen në Gadishullin Korean.

Ata duken të destinuar të zhgënjehen. Uashingtoni i zhvendosi armët e tij taktike nga Koreja e Jugut në vitin 1991 pas dekadash vendosjeje dhe nuk ka asnjë shenjë se do të shqyrtojë ndryshimin e këtij vendimi.

“Vendosja e armëve bërthamore amerikane në gadishull nuk ka kuptim ushtarak”, tha Bruce Klingner i Heritage Foundation.

“Ata aktualisht janë shumë të vështira për t’u gjetur, shumë e vështirë për të shënjestruar platformat e armëve dhe për të hequr armët prej tyre dhe për t’i vendosur ato në një bunker në Korenë e Jugut, i cili është një objektiv shumë tërheqës për Korenë e Veriut, ajo që keni bërë jeni ju. i kam degraduar aftësitë tuaja.”

Rrjedhja bërthamore

Kjo i lë shumë koreano-jugorë të shohin vetëm një opsion – dhe disa po humbasin durimin.

Cheong, një i konvertuar kohët e fundit në Korenë e Jugut duke blerë bombën, beson se Strategjia e Zgjeruar e Parandalimit tashmë ka arritur kufirin e saj në trajtimin e Koresë së Veriut dhe vetëm një Kore e Jugut e armatosur me armë bërthamore mund të shmangë një luftë.

“Sigurisht, Koreja e Veriut nuk dëshiron armatimin bërthamor të Koresë së Jugut. Tani ata mund të injorojnë ushtrinë e Koresë së Jugut, “tha Cheong.

“Por ata duhet të jenë nervozë, (sepse nëse Koreja e Jugut vendos të ndjekë bombën) ajo ka materialin bërthamor për të prodhuar më shumë se 4000 armë bërthamore.”

Megjithatë, nuk është vetëm frika e prishjes së marrëdhënieve me SHBA-në që e pengon Seulin nga një kurs i tillë. Nëse Koreja e Jugut do të largohej nga Traktati i Mospërhapjes Bërthamore (NPT), efekti në sistemin e saj të brendshëm të energjisë bërthamore ka të ngjarë të ishte i shpejtë dhe shkatërrues.

Rejecting 'Love Letters' to North Korea, Biden Offers Carrots and Sticks Instead - The New York Times

“Para së gjithash, grupi i furnizuesve bërthamorë do të ndërpresë materialet e zbërthyeshme në Korenë e Jugut, e cila është e varur për të gjithë materialin e saj të zbërthyeshëm nga furnizuesit e jashtëm. Kjo mund të çojë në sanksione ndërkombëtare”, tha Klingner.

Pastaj është gara rajonale e armatimeve që ka të ngjarë të provokojë, me Kinën fqinje duke e bërë të qartë se nuk do të tolerojë një rritje të tillë.

“Ndoshta Kina do të jetë e pakënaqur dhe në thelb nuk do të ndalet me asgjë për ta penguar Korenë e Jugut të bëhet bërthamore”, tha profesori Andrei Lankov, ekspert për një kohë të gjatë për Korenë e Veriut nga Universiteti Kookmin.

Duke pasur parasysh pasojat e mundshme, Seuli mund të bëjë më mirë të ngushëllohet me garancitë tashmë të ofruara nga SHBA.

“28,500 trupat amerikane në gadishull kanë një efekt shumë të vërtetë të lidhjes. Në rast të shpërthimit të armiqësive midis dy Koreve, është thjesht e pashmangshme që SHBA të mos përfshihet. Ne kemi lëkurë në lojë”, tha Panda.

Së fundi, ka edhe nga ata që paralajmërojnë se edhe nëse Koreja e Jugut do të fitonte armë bërthamore, problemet e saj vështirë se do të zhdukeshin.

“Pra, gjëja qesharake për armët bërthamore është se armët tuaja nuk i kompensojnë armët e tyre,” tha Lewis në Institutin Middlebury.

“Shikoni Izraelin. Izraeli është i armatosur bërthamor dhe është i frikësuar se Irani do të marrë armë bërthamore, kështu që armët bërthamore të Izraelit nuk kompensojnë në asnjë mënyrë thelbësore kërcënimin që ata ndjejnë nga armët bërthamore të Iranit.

Burimi: CNN