MENU
klinika

Pendarovski flet në Davos

Çfarë po përpiqet të bëjë Putin në Kosovë

17.01.2023 - 14:17

Presidenti i Maqedonisë së Veriut, Stevo Pendarovski, gjatë fjalës së tij në një panel të Forumit Botëror Ekonomik në Davos ka folur për rrezikun që Ballkanit Perëndimor i kanoset nga ana e Rusisë.

Ai ka përmendur rastin e Veriut të Kosovës dhe Republikës Srpska në Bosnjë dhe Hercegovinë.

Sipas tij, Kremlini përmes propagandës e sidomos lajmeve të rreme përpiqet që të krijojë tensione në rajon.

“Një përshkrim i shkurtër. Kemi dy pika të nxehta ose të brishta kohë pas kohe në rajonin e Ballkanit Perëndimor. Është Republika Srpska brenda Bosnjë e Hercegovinës dhe Veriu i Republikës së Kosovës. Ajo që po bën regjimi i Putinit, shumë vite më përpara, jo vetëm që nga koha kur ka filluar lufta në Ukrainë, është tentimi për t’i provokuar njerëzit atje, në mënyrë që të cenojë integritetet e këtyre dy vendeve. Që të flasim realisht, gjatë vitit të fundit propaganda ruse, lajmet e rreme, propaganda politike, kërcënimet hibride dhe sulme të tilla nuk janë intensifikuar sepse regjimi i Putinit është krejtësisht i preokupuar për ta sulmuar Aleancën Perëndimore për shkak të luftës në Ukrainë. Por, aktorët lokalë që nuk janë shumë të lumtur me marrëveshjet e ashtuquajtura të paqes që janë arritur vitet e 90’ta janë duke e bërë këtë punë dhe kohë pas kohe provokojnë me retorikë nxitëse duke shkaktuar trazira në këto dy vende. Supozimi dhe gjykimi nim është që nëse Rusia do ta shpërqendrojë vëmendjen e Perëndimit nga Ukraina (që është teatri kryesor i luftës dhe propagandës), atëherë Ballkani Perëndimor është cak më shumë se vendet e Baltikut. Pra duhet të kemi kujdes për këtë si aleancë perëndimore si aleancë e NATO’s dhe si anëtarë të BE’së apo vende kandiate për anëtarësim, sepse më duket se në pikat e ashtuquajtura të buta të arkitekturës së sigurisë paneuropiane tani, përveç Ukrainës natyrisht, Ballkani Perëndimor është më i rezikuari nga Kremlini”.

I pyetur se ku është lojëtari kyç në këtë situatë BE NATO apo SHBA, Pendarovski ka thënë shkurt: “Shtetet e Bashkuara”.

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN


Nga fjalimi në Kuvend te takimet me krerët e lartë të shtetit, zbardhet axhenda

Për herë të parë, Shqipëria pret nesër një President gjerman

"Makth për Ballkanin, bashkimi Shqipëri-Kosovë"

Grekët shqetësohen nga deklarata e Ramës