MENU
klinika

Humb përballjet ndaj United për Europa League...

Dembélé do t’i mungojë 5 javë Barçës

31.01.2023 - 12:51

Ai nuk kishte njohur ndonjë dëmtim të rëndë që nga nëntori 2021. Ato Ousmane Dembélé i kishte harruar për më shumë se një vit. Por të shtunën në fushën e Girona ai u dëmtua. I goditur në kuadriceps, francezi doli në minutën e 26-të të lojës. Partnerët e tij të Barcelonës fituan 1-0, duke shënuar pas largimit të tij.

Sipas informacioneve nga L’Equipe, Dembélé do të mungojë për pesë javë për shkak të dëmtimit që i ka prekur muskulin e përparmë të kofshës së majtë. Prandaj ai duhet të humbasë përballjen e dyfishtë kundër Manchester United, të planifikuar për 16 dhe 23 shkurt, në fazën eliminatore të Europa League.

Drejtuesit e Barcelonës shpresojnë të kompresojnë periudhën e rikthimit, pa rrezikuar. Xavi nuk e fshehu zhgënjimin e tij. “Është fatkeqësi, sepse ai është një nga lojtarët tanë më vendimtarë, ai që bën më shumë diferencën”,- ka shprehur keqardhje trajneri i FC Barcelona.

Aq më tepër që Xavi nuk e ka njohur kurrë Dembélén të dëmtuar që kur ai drejton në stolin e Barçës. Këtë sezon, sulmuesi francez ka shënuar 8 gola dhe ka shërbyer 7 asistime në të gjitha garat. Këto paraqitje e lejuan atë të përzgjidhej në radhët e ‘bluve’ të Francës për Kupën e Botës në Katar.

Sipas L’Equipe, Dembélé ka ende humor të lartë dhe është i vendosur të bashkohet në sprintin e fundit të sezonit. Ai duhet të ketë mundësinë të marrë pjesë në gjysmëfinalen e Kupës së Mbretit kundër Real Madridit, ndeshjet në shtëpi dhe jashtë që do të shtyhen përkatësisht në fillim të marsit dhe fillim të prillit.