MENU
klinika

"Jam krenar, por nuk e prisja"

Granit Xhaka, ‘Lojtari më i mirë’ në Zvicër

24.01.2023 - 16:16

Kapiteni Granit Xhaka (30) është përzgjedhur si ‘Lojtari më i mirë’ zviceran i vitit. Pas marrjes së çmimit, ai ka treguar emocionet e para, por ka folur edhe për ‘fluturimin’ e Arsenalit drejt titullit të Premier League.

Ju jeni lojtari kombëtar i vitit. Sa i rëndësishëm është çmimi për ju?

“Më bën shumë krenar. Është një çmim special për punën e madhe të viteve të fundit në klub dhe në kombëtare. Por Manuel dhe Yann (të bashkënominuarit Akanji dhe Sommer) e meritonin po aq”.

Jeni lodhur shumë në skenë. A ishte çmimi kaq i papritur?

“Jam veshur aq mire, sa shumë ngrohtë atje (qesh). Seriozisht, ishte shumë nxehtë në skenë. Nuk e prisja këtë. Shpresoj të mos e keni parë shumë. Por nëse do të ishte e dukshme, njerëzit tani kanë njohur një anë të re time (buzëqesh)”.

Ju keni udhëtuar për në Zvicër dhe keni ardhur në Bernë me vëllain tuaj Taulant.

“Zbarkova të hënën në mëngjes dhe do të kthehem në Londër të martën në mëngjes. Do të stërvitem sërish të martën në mëngjes. Sigurisht që kam marrë leje nga trajneri. Unë e vlerësoj shumë këtë pëlqim. Jo çdo trajner e bën këtë, sepse të premten ne tashmë do të luajmë sërish për kupë me ManCity”.

Pra, menaxheri i Arsenalit, Mikel Arteta u beson atyre që qëndrojnë seriozë?

“Kjo tregon padyshim vlerësimin. Por gjithsesi nuk do të bëj festë. Asgjë nuk po ndodh në Zvicër të hënën në mbrëmje (qesh). E pranova me krenari ftesën dhe nga e marta do të fokusohem sërish në stërvitje dhe ndeshjen e radhës”.

Sa e ëndërrojnë tifozët titullin e parë të Arsenalit që nga viti 2004?

“Euforia është e madhe. Unë kam qenë në Arsenal për shtatë vjet dhe atmosfera nuk ka qenë kurrë kaq e mirë. Ne jemi pikërisht në krye. Por ne e marrim lojë pas ndeshje. Shpresojmë të mjaftojë për kupën në fund”.

Sa është pjesa e Artetës?

“Atij i është dhënë koha për të ndërtuar diçka dhe po bën një punë të shkëlqyer. Ai është një trajner shumë i veçantë. Ai ka një plan A, B, C dhe ndoshta edhe Z për gjithçka. Sapo ta kuptoni, e shihni futbollin ndryshe. Ai na flet shumë. Kemi shumë takime, edhe në grupe të vogla”.