MENU
klinika

Bilanci

Ministria e Shëndetësisë nxjerr shifrat/ Si paraqitet situata nga Covid-19

17.01.2023 - 20:00

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale ka publikuar bilancin e 24 orëve të fundit, sa i përket situatës së pandemisë në vendin tonë.

Sipas të dhënave, mësohet se në 24 orët e fundit janë kryer 561 testime, nga të cilët kanë rezultuar pozitivë me COVID19, 27 qytetarë.

Rastet pozitive të konfirmuara janë identifikuar në këto bashki: 7 në Tiranë, nga 3 qytetarë në Fier, Sarandë, nga 2 qytetarë në Durrës, Kamëz, Himarë, Pogradec, Kuçovë, nga 1 qytetarë në Shkodër, Patos Përmet, Berat.

Janë 202 qytetarë aktivë me Covid19 në të gjithë vendin.

Aktualisht në Spitalin Infektiv po marrin trajtim 2 pacientë. Në 24 orët e fundit nuk ka asnjë humbje jete me SarsCov2.

Janë shëruar 7 qytetarë gjatë 24 orëve të fundit, duke e çuar numrin e të shëruarve në 329,301 që nga fillimi i epidemisë.

Statistika (17 Janar 2023)

Raste të reja ditore 27

Të shëruar në 24 orë 7

Të shtruar në spitale 2

Humbje jete në 24 orë 0

Testime ditore 561

Testime totale 2,025,913

Raste pozitive 333,099

Raste të shëruara 329,301

Raste Aktive 202

Humbje jete 3,596

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve:

Tiranë 145

Fier 19

Vlorë 14

Berat 7

Durrës 6

Shkodër 4

Gjirokastër 3

Korçë 2

Lezhë 1

Elbasan 1