MENU
klinika

Analiza

Ndonëse me vonesë, Leopard 2 janë totalisht ‘ndryshim loje’!

28.01.2023 - 18:16

Ukraina ka kohë që i bën thirrje Perëndimit që të dërgojë tanke për të ndihmuar forcat e saj të luftojnë Rusinë, dhe në krye të listës ka qenë Leopard 2.

I konsideruar si një tank kryesor beteje në të njëjtën mënyrë si Challenger 2 dhe i prezantuar për herë të parë në vitin 1979, ai ofron mbrojtje të mirë kundër raundeve të blinduara dhe armëve të drejtuara kundër tankeve.

Është raportuar se Leopard 2 është vlerësuar të jetë në gjendje të depërtojë në armaturën ballore të tankut T-72 të prodhimit sovjetik nga 2,000 metra larg dhe atë të T-62 nga më shumë se 4,000 metra të dyja janë në përdorim nga ushtria ruse në Ukrainë.

Gjermania ka rezerva të mëdha të tankeve Leopard, por dhe shume vende tw tjera europiane i kane.

Shumë kombe besohet se presin autorizimin nga Berlini,  i cili zotëron licencën e eksportit për të dërguar Leopardët e tyre në Ukrainë.

I pyetur se sa të fuqishëm janë tanket Leopard 2 në krahasim me ato ruse, zëvendës-Marshalli ajror në pension Sean Bell tha se tipari kryesor është “fuqia e armës”.

Ai tha: “Një krahasim i drejtpërdrejtë, shumica e tankeve ruse T62, T64, T72, të cilat po përdorin edhe ukrainasit, janë të vjetra të viteve ’60 që kanë qenë rreth e rrotull për një kohë të gjatë, janë antiplumb, por nuk krahasohen me armët moderne.

“Kjo është dëshmuar, tani ka mijëra të ndotur nëpër fushat e betejës.

“Tanket moderne edhe pse Leopard 2 dhe Challenger 2 dhe Abrams janë 30-40 vjeç, sasia e armaturës është rritur, gjë që i bën ata shumë më të mbijetueshëm. Por është fuqia e grushtit, është fuqia e asaj arme dhe Challenger 2. është një shembull vërtet i mirë.

 

 

“Ai mund të jetë në arrati, mbi terren të ashpër dhe ende të gjuajë predha shumë të sakta ditën ose natën me një përzgjedhje të tërë municionesh dhe ky është ndryshimi i lojës.”