MENU
klinika

Analiza

Pse tanket Leopard 2 janë vendimtare për luftën?

24.01.2023 - 16:30

Nga Daniele Angrisani

Javët e fundit, është folur gjithnjë e më shumë për nevojën që pala perëndimore të furnizojë Ukrainën me armë të reja.

Urgjenca është bërë veçanërisht e dukshme ditët e fundit, duke pasur parasysh takimin që u zhvillua të premten në Ramstein midis vendeve donatore të armëve në Ukrainë, i cili, megjithatë, duket se ka çuar në një ngërç, veçanërisht në lidhje me furnizimin e shumë tankeve të rënda kërkuar nga qeveria e Kievit. Por nga vjen kjo urgjencë e re? Para së gjithash nga gjendja aktuale në front: “në gjendje ngërçi”.

Kështu e vlerësoi Ministria Britanike e Mbrojtjes në raportin e saj të përditshëm të së shtunës situatën në zonën e luftës në Ukrainë.

Ditët e fundit luftimet më të ashpra, sipas Ministrisë së Londrës, u zhvilluan në tre sektorë kryesorë të frontit: avancimi i Ukrainës.

LEOPARD 2 A7+ - KMW

Në një ofensivë hipotetike ukrainase, duhet të jenë pikërisht tanket e rënda që përparojnë në vijat e frontit së bashku me trupat e mbrojtura nga mjetet luftarake të këmbësorisë si amerikani Bradley, gjermani Mardar dhe madje edhe BMP-2 i prodhimit rus, disa njësi të cilat u kapën nga ukrainasit gjatë ofensivave të tyre të suksesshme vjeshtën e kaluar.

“Një nga pikat e forta të tij është aftësia për të mërzitur armikun duke ushtruar presion mbi ta me një avancim të shpejtë dhe plotësisht të angazhuar, duke i bërë ata të lëshojnë rrugën dhe të kthehen prapa,” thuhej në shënimin e Ushtrisë Britanike.

M1 Abrams ka një motor veçanërisht të fuqishëm.

Kjo e ndihmon atë të lëvizë nëpër fushën e betejës dhe të mbajë armën e tij të fuqishme dhe armaturën e rëndë, ndoshta ndër më të mirët nga të gjitha tanket perëndimore. Avantazhi i motorit të turbinës është se ai është shumë i fuqishëm dhe shumë i përgjegjshëm, por çmimi që duhet paguar është se konsumon shumë karburant. Kjo do të thotë që ju duhet të keni shumë kamionë tanke në dispozicion për ta shoqëruar atë në betejë.

Ushtria amerikane e ka integruar këtë aspekt në strukturën e saj logjistike. Por padyshim që e gjithë kjo mund ta bëjë më të komplikuar logjistikën dhe mirëmbajtjen e tankut M1 Abrams nga ushtritë e tjera.

Pikërisht për atë që sapo u tha, administrata Biden ka deklaruar në mënyrë të përsëritur se M1 Abrams i prodhimit amerikan – për shkak të nevojave të tyre të veçanta për karburant specifik, mirëmbajtjes së shpeshtë dhe pjesëve të këmbimit, transportit dhe trajnimit – nuk janë të përshtatshëm për t’u përdorur në Lindje, ku linjat e furnizimit mund të ndërpriten lehtësisht. Një zëdhënëse e Pentagonit, Sabrina Singh, u përsëriti gjithashtu gazetarëve të enjten e kaluar se “nuk ka kuptim” të furnizohet Ukraina me M1 Abrams “tani”, sepse ata përdorin karburant avioni dhe janë të vështira për t’u mirëmbajtur. Britania e Madhe, nga ana e saj, ka njoftuar tashmë se do të dërgojë një skuadron prej 14 tankesh Challenger 2 në Ukrainë. Ky është një fillim, por nuk është aspak e mjaftueshme dhe duke pasur parasysh që janë vetëm 227 në qarkullim, Britania nuk mund të premtojë më shumë të këtij lloji.

Për një ofensivë të suksesshme në jug, Ukrainës do t’i duhet të trajnojë ushtarët e saj në të paktën përdorimin bazë të këtyre tankeve. Sipas ekspertëve të IISS, ushtarëve ukrainas mund t’u duhen tre deri në gjashtë javë vetëm për të arritur “zotësi bazë” në përdorimin e Leopard 2s (e njëjta gjë vlen edhe për Challenger 2s).

Could Leopard 2 tanks be sent to Ukraine? How Germany is facing pressure - The Washington Post

Megjithatë, testi i vërtetë do të jetë nëse Kievi mund të zhvillojë një plan për të përdorur në mënyrë efektive tanket së bashku me artilerinë, për të hapur rrugën për këmbësorinë, për të mbrojtur armaturën dhe për të pastruar pozicionet e fortifikuara. Gjenerali Mark Milley, shefi i Shtabit të SHBA, njoftoi kohët e fundit një program të sofistikuar trajnimi për rreth 500 ushtarë ukrainas për atë që njihet në ushtrinë amerikane si një program “armësh të kombinuar” që do të merrte “midis pesë dhe tetë javësh” për të hyrë në fuqi.

Por vetë Milley tha gjithashtu se ishte pesimist për mundësinë që kjo do të mjaftonte që Ukraina të “dëbonte ushtarakisht forcat ruse” nga territori ukrainas dhe se gjëja më e mirë që mund të shpresohet realisht është të shtyjë Rusinë në një negociatë diplomatike duke filluar nga një pozicion fuqie për Ukrainën. Fakti është se tani është e pamundur për Perëndimin të bëjë hapa prapa në këtë pikë. Duke parë situatën nga këndvështrimi i Uashingtonit, politika e deritanishme e suksesshme e Bidenit në Ukrainë (e cila i lejoi Kievit të rezistonte kundër të gjitha gjasave kundër një pushtimi rus të vendit) do të thotë pak nëse Shtetet e Bashkuara nuk vazhdojnë të financojnë dhe armatosin forcat e Zelenskit si për sa kohë të zgjasë konflikti.

Kjo do të thotë se logjika e politikës amerikane shtyn gjithnjë e më shumë drejt një përfshirjeje më të thellë të Shteteve të Bashkuara në konflikt, edhe nëse kjo rrezikon të provokojë fërkime të reja me Moskën dhe me shumicën e re republikane në Dhomën e Përfaqësuesve, krahu i djathtë i së cilës është shumë skeptik për ndihmën e re ushtarake për Ukrainën.

Edhe Austin, në një konferencë për shtyp, përsëriti pikën: këtë herë kalendari nuk është në anën e Ukrainës. “Ne kemi një dritare mundësish nga tani deri në pranverë,” tha ai. “Nuk ka shumë kohë”. “Ne do të vazhdojmë të mbështesim Ukrainën dhe popullin e saj për t’i rezistuar agresionit rus dhe për të mbrojtur territorin e saj sovran,” premtoi Austin.

Gjithçka që i mbetet Kievit është të shpresojë që vendimi për zhbllokimin e Leopardëve të mos vijë shumë vonë për të pasur ndikimin e pritshëm në fushën e betejës dhe se ndërkohë ajo që është dërguar tashmë është e mjaftueshme për të qenë në gjendje për të ngritur një forcë sulmi që është në gjendje të kryejë sulme të suksesshme kundër forcave ruse që në javët e ardhshme.

Burimi: The Guardian