MENU
klinika

Aty ku takohen njerëzit me pushtet

Qyteti më i lartë i Evropës, kush është Davosi

20.01.2023 - 10:59

Mjëra zyrtarë takohen në Davos të Zvicrës çdo vit për Forumin Ekonomik Botëror vjetor. Ky vend është tanimë popullor por ka disa gjëra të cilat ndoshta nuk i keni dëgjuar më parë, për qytetin turistik i cili zyrtarisht është më i larti në Evropë.

Ku dhe çfarë është Davosi?
Davos ndodhet në kantonin Graubünden (i njohur edhe si Grisons) në Zvicrën lindore. Kjo zonë është e njohur për peizazhet e saj mahnitëse alpine dhe si parajsë për sportet dimërore.
Është gjithashtu i vetmi kanton i Zvicrës ku fliten të tri gjuhët dhe i vetmi ku Romansh, gjuha e katërt kombëtare e Zvicrës, ka status zyrtar.

Qyteti i vogël është i njohur për vendpushimin e tij të skive, duke tërhequr shpesh një klientelë të pasur në shpatet e tij. Dhe i vendosur në 1560 metra mbi nivelin e detit, është zyrtarisht qyteti më i lartë në Evropë.
Përveç ofertës së tij të larmishme të sportit dhe kohës së lirë, Davos njihet mirë si një vend takimi për ekspertët botërorë, udhëheqësit e fuqishëm të biznesit, politikanët dhe super të pasurit falë rolit të tij si mikpritës i Forumit Ekonomik Botëror (WEF). WEF 2023, i cili përfundon të premten më 20 janar, ndiqet nga rreth 2,500-3,000 njerëz. Këtë vit ka pasur fjalime nga liderë duke përfshirë kancelarin gjerman Olaf Scholz dhe presidentin ukrainas Volodymyr Zelensky.

Pse takohen aty të pasurit dhe të fuqishmit?
Kjo është kryesisht për arsye organizative që datojnë që në ditët e hershme.
Klaus Schwab, themeluesi i Forumit Ekonomik Botëror dhe, në moshën 84-vjeçare, ende kryetar ekzekutiv i tij, është me prejardhje gjermane. Por ai ka paraardhës zviceranë dhe e njeh Davosin që nga fëmijëria. Si një 10-vjeçar, ai mësoi të skijojë atje, ka thënë Schwab. Në fazën e themelimit të Forumit, Schwab ishte profesor i ekonomisë në “Centre d’Etudes Industrielles” në Gjenevë dhe supozohej të organizonte një ngjarje për përvjetorin e tij në 1971.

Ideja e tij ishte të organizonte një takim ndërkombëtar të menaxherëve, Simpoziumin Evropian të Menaxhimit, i cili ishte emri i Forumit Ekonomik Botëror deri në vitin 1987. Davos u zgjodh si vend për shkak se qendra e kongresit ishte hapur atje pak më parë dhe qyteti kishte kapacitet të mjaftueshëm hotelier. Sidoqoftë, Davos vlerësohet gjithashtu për shkak të vendndodhjes së tij “të izoluar”. Për më tepër, komuniteti ndodhet në mes të Zvicrës, e cila konsiderohet një vend neutral.

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN


Analiza e Project Syndicate

Bota e globalizuar ka marrë fund?

Kurti dhe Abazoviç bien dakord

“Do mbledhim bashkë qeveritë në vjeshtë”