MENU
klinika

Mot i keq në Atikë

Rrëshqitje dheu dhe përmbytje në Greqinë perëndimore

26.01.2023 - 14:06

Autoritetet greke janë në gatishmëri të lartë në zonat e prekura nga moti i keq që tashmë ka mbërritur në Greqinë perëndimore dhe veçanërisht në Zakynthos dhe në orët në vijim do të bëjë të njëjtën gjë edhe në Atikë ku shiu tashmë ka filluar.

Për Athinën, meteorologët theksojnë se reshjet dhe stuhitë do të jenë intensive dhe me kohëzgjatje, kushte që mund të shkaktojnë përmbytje.

“Stuhitë e forta po vijnë në Atikë në një kohë të shkurtër”, ka shkruar meteorologu Yiannis Kallianos.
“Atika është tashmë e prekur”, tha në një postim në Twitter drejtori i EMY, Thodoris Kolidas.

“Në Ishujt Jonian dhe në pjesën perëndimore të Greqisë do të ketë reshje të dendura shiu dhe stuhi, të cilat lokalisht do të shoqërohen me rritje të aktivitetit elektrik dhe breshër. Në pjesën tjetër të vendit do të ketë reshje lokale shiu. Dukuritë e forta do të lëvizin gradualisht drejt lindjes dhe do të prekin të gjithë vendin. Zonat që do të preken përfshijnë si prefekturën e Atikës dhe qytetin e Athinës, si dhe prefekturën dhe qytetin e Selanikut”, shkruan meteo.gr në parashikimin e motit për ditën e sotme.

Problemet më të mëdha për momentin janë shënuar në Zakynthos ku ka më shumë se 24 orë që bie shi pa ndërprerje. Në orët e para, 50 romë ishin në rrezik në një kamp pranë aeroportit që u përmbyt pasi u desh të nxirreshin me buldozerë për t’u transferuar më pas në një shkollë me konvikt.

Deri në këtë kohë rruga provinciale Zakynthos – Kalamaki është e mbyllur, ndërsa rënie gurësh dhe materiale të rënda ka pasur në rrugën Zakynthos – Vassilikos në Xirokastelo.

Një operacion i zjarrfikësve u desh edhe në Laganas kur pesë të rinj dhe të reja vendosën të shëtisnin edhe pse zona ishte e përmbytur.
Në Zakinthos, pikërisht në Kefalonia dhe Itaka, banorët e të cilëve kanë marrë një mesazh nga ora 112 që prej mesditës së së mërkurës (25/1), shkollat do të qëndrojnë të mbyllura të enjten (26/1).

Moti i keq ka krijuar probleme në qarkullimin e automjeteve në disa zona, ku Autoriteti Rrugor po vijon me ndërprerje të qarkullimit, veçanërisht në malet e Maqedonisë dhe Thesalisë, teksa kërkohet përdorimi i zinxhirëve. Që nga mëngjesi i së enjtes bora ka mbuluar edhe zonat malore të Selanikut.

Dëborë e dendur ka rënë që prej pasdites së djeshme në të gjithë Pelionin qendror, por pa krijuar asnjë problem në transport.

Sipas meteorologut Clearchos Marousakissot e enjte (26/1) pritet faza e dytë e motit të keq, karakteristikat kryesore të të cilit janë reshjet e dendura, erërat e furtuna dhe reshjet e borës.

Sipas meteos për ditën e sotme, ku moti i keq është në kulmin e saj, reshje të dendura shiu dhe stuhie priten pothuajse në të gjithë vendin. Stuhi lokale me breshër. Reshje të dendura bore në malet kontinentale dhe pjesët gjysmë malore të Greqisë Qendrore dhe Veriore. Në dete fryn erëra me forcë lokale të stuhishme dhe do të ketë ulje të ndjeshme të temperaturës.

“Të gjitha forcat e Mbrojtjes Civile janë vënë në gatishmëri maksimale për të përballuar çdo emergjencë. Shërbimet zjarrfikëse të zonave ku pritet të ndodhin fenomenet janë vendosur në gjendje gatishmërie të shtuar dhe përshkallëzim të mëtejshëm për të përballuar menjëherë çdo problem.