MENU
klinika

Situata gripale

Urgjencat në Vlorë plot për fëmijë e të rritur

26.01.2023 - 14:14

Në spitalin rajonal të Vlorës rreth 80 pacientë kërkojnë ndihmë ccdo ditë për simptoma gripale.

Sipas mjekes infeksioniste Arsilda Gjataj të prekur nga virozat janë jo vetëm moshat e mëdha, por dhe të rinjtë e fëmijët.

Ndërsa nga 80 vizitat, rreth 12 marrin shërbim hospitalor.

“Nga këto mesatarisht mund të shtrohen 7-8 raste në klinikën e sëmundjeve efektive. Në shërbimin e patologjisë shtrohen mesatarisht 10-12 raste me temperatura të larta rezistente dhe komplikacionet respiratore. Ditë-qindrimi është mesatarisht 4-5 ditë”- shprehet mjekja Gjataj.

Por nuk kanë munguar dhe rastet kur pacientët janë nisur për shërbim të specializuar për në spitalin Shefqet Ndroqi në tiranë.

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN


Infektimet me koronavirusin boshatisin auditorët!

Universitetet me kapacitet të reduktuar, rikthehen online