MENU
klinika

“Gjithçka e shkatërruar”

Zelensky bën deklaratën e fortë: E gjithë toka në Soledar është e mbuluar me kufoma, çmenduri!

10.01.2023 - 10:12

Ndërsa luftimet e ashpra vazhduan në qytetin e vogël të minierave të kripës Soledar mbrëmë, presidenti Volodymyr Zelenskyy vlerësoi luftëtarët ukrainas që penguan sulmin rus.

Ai tha se qëndrueshmëria e forcave të vendit të tij në rajonin e Donbasit e kishte ndihmuar Ukrainën të fitonte kohë dhe forcë – përpara një sulmi të pritshëm rus në qytetin e afërt të Bakhmut.

Megjithatë, ai theksoi gjithashtu situatën e rëndë në Soledar dhe tha se nuk kishte “pothuajse asnjë mur” në qytetin lindor.

Zelenskyy tha mes të tjerash se: “Gjithçka është shkatërruar plotësisht, pothuajse nuk ka mbetur më jetë. E gjithë toka pranë Soledarit është e mbuluar me kufomat e pushtuesve dhe plagët nga goditjet. Kështu duket çmenduria. Beteja për Donbasin vazhdon. Dhe megjithëse pushtuesit tani kanë përqendruar përpjekjet e tyre më të mëdha në Soledar, rezultati i kësaj beteje të vështirë dhe të gjatë do të jetë çlirimi i të gjithë Donbasit tonë.”