MENU
klinika

Analiza

100 ditët e Melonit, sukses brenda dhe jashtë Italisë!

06.02.2023 - 17:25

Gazeta angleze The Times i kushton një artikull Giorgia Melonit: në një artikull të referuar sesi kryeministrja është bërë udhëheqësja më popullore e kontinentit të vjetër. Gazeta, ka përfshirë Melonin – të vetmen italiane, në mesin e “njëzet fytyrave që mund të formësonin botën”.

“E quajtur rrezik, tani Giorgia Meloni është liderja më popullore e BE-së” (“Patjetër një rrezik, tani Giorgia Meloni është liderja më popullore në BE”: ky është titulli i shkrimit nga Peter Conradi. “Ata ishin atje Kishte frikë se politikanët në partinë e saj, FdI, ishin shumë nostalgjikë për ditët e Benito Mussolinit, përplasjet me BE-në dhe tregjet financiare priten mbi planet e saj ekonomike. Kritikët spekuluan se për sa kohë liderja e re me pak përvojë qeveritare mund të mbajë së bashku një koalicion trepartiak që përfshin rivalët e tij më të mëdhenj. Megjithatë Giorgia Meloni ka dalë nga 100 ditët e para të qeverisjes si liderja më popullore në BE”, thuhet në artikull.

Në një pasazh tjetër të artikullit, shkruhet: “Çelësi i suksesit të saj, sugjerojnë analistët, ishte aftësia me të cilën ajo ishte në gjendje të menaxhonte marrëdhëniet me ish-kryeministrin Berlusconi, udhëheqës i Forza Italia, dhe Salvini, kreu i Lidhjes. Partitë e tyre dikur të fuqishme duhej të kënaqeshin si aksionerë të pakicës në qeverinë e tij, pasi IHD-të morën 26% të preferencave në shtator nga 4% e mëparshme në 2028″. Për gazetën angleze, Meloni u ndihmua edhe nga fakti se “e majta ka mbetur e ndarë mes Lëvizjes anti-establishment 5 Yjet dhe qendrës së majtë të Partisë Demokratike, e cila muajt e fundit duhet të zgjedhë se kush do të zëvendësojë Enrico Lettën, i cili dha dorëheqjen menjëherë pas disfatës në shtator”.

Analiza e “The Times”: Giorgia Meloni, liderja më popullore e

The Times shkruan se për planet e saj ekonomike ishin parashikuar beteja me Bashkimin Evropian dhe tregjet financiare. 

Gjithashtu dyshimet ishin të mëdha nëse do të arrinte Meloni, një udhëheqëse me pak përvojë qeveritare të mbante së bashku një kolaicion trepartiak që përfshin dy nga rivalët e saj më të mëdhenj. Por rezultoi e kundërta, pasi 46-vjeçarja, ka dalë nga 100 ditët e para të saj si liderja më popullore në BE .

Faqja e Melonit në Facebook, ka 2.7 milionë ndjekës, ku shfaq fotot zyrtare me flamurin italian. Megjithatë, shihen edhe foto familjare, apo ceremoni të ndryshme, duke përfshirë një selfie muajin e kaluar, ku tregonte se ishte duke festuar ditëlindjen me motrën e saj, Arianna, dhe nënën, Anna Paratore.

Në analizën e The Times, ka pasur vend edhe për ndarje të opozitave, të cilat ende nuk kanë mundur të konsolidohen pas disfatës elektorale. 

Në fakt, e majta italiane ka mbetur e ndarë mes Lëvizjes ” anti-establishment ” 5 Yje dhe Partisë Demokratike, e cila së shpejti do të thirret të zgjedhë se kush do të zërë vendin e Enrico Lettës. Vetë deputeti njoftoi një hap prapa në dritën e rezultatit zhgënjyes të gjetur në votime.

Artikulli përmban edhe një pasazh për zgjedhjet e ardhshme rajonale të cilat do të mbahen të dielën më 12 dhe të hënën më 13 shkurt. Sondazhet i buzëqeshin qendrës së djathtë: në Lazio Francesco Rocca fillon si favorit, i cili po përgatitet të triumfojë “duke minuar të majtën që e mbajti atë për më shumë se një dekadë”.

Gjithashtu në Lombardi koalicioni i Vëllezërit të Italisë, Lega dhe Forza Italia konsiderohet fitues: Attilio Fontana” është i sigurt se do të mbetet president i Rajonit ” dhe FdI ” duket në prag të të qenit partia më e madhe”.

Burimi: The Times