MENU
klinika

Flet bashkëpunëtori i drejtësisë në Serbi

“5 mln euro vetëm për të hequr qafe Vuçiç”

01.02.2023 - 13:35

Srgjan Laliç, bashkëpunëtor i akuzuar tha dje para Gjykatës Speciale në Beograd se Veljko Belivuk dhe Marko Miljkoviç, si dhe Radoje Zvicer dhe njerëz nga shërbimet e sigurisë, kryesisht nga shërbimi malazez ANB kishin planifikuar të rrëzonin qeverinë në Serbi si dhe vrasjen e presidentit Aleksandar Vuçiç, i cili ishte objektivi kryesor.

Duke iu përgjigjur pyetjes së të akuzuarit, nëse i di emrat e njerëzve nga struktura në pushtet që është dashur të rrëzohen, Laliç ka thënë: Është e gjithë struktura qeverisëse, veçanërisht presidenti, ai që shënohet si pengesa kryesore. Unë isha qartë kundër kësaj dhe u përpoqa t’i largoja ata nga ideja. Unë po thosha se as të tjerët nuk ia dolën dhe kishin plane të ngjashme.

“Nuk e kanë bërë ata vetë (struktura në pushtet), por ky grup kriminal e ka bërë me ndihmën e Dejan Lazareviçit”, tha Laliç.

Me këmbënguljen që të jepte emrat dhe mbiemrat e personave që duhej të merrnin pushtetin, i akuzuari-bashkëpunëtor tha se kushdo mund ta pasojë, vetëm të heqin qafe Vuçiç.

Dje u fol sesi Radoje Zvicer përgatiti pesë milionë euro për grushtin e shtetit në Serbi, pra vrasjen e zyrtarit më të lartë shtetëror. Për këtë qëllim është blerë edhe një snajper, i cili ka kushtuar 12 mijë euro.

Dje, i akuzuari-bashkëpunëtor i ka tronditur të gjithë me njohuritë e tij për vrasjet famëkeqe në Serbi, të cilat sipas tij i ka kryer Marko Miljkoviç, duke paraqitur detaje të reja për likuidimet në Beograd. Ai ka deklaruar se sipas dijeve të tij, Miljkoviç ka vrarë të dy pronarët e “Taxis Pink”.

Gjatë marrjes në pyetje, Laliç ka folur edhe për konfliktin mes Belivukut dhe Zvicrës, pasi ekipi ka shpenzuar rreth 350 mijë euro për ato që i quanin “shpenzime lufte”. Zviceranët menduan se ishte shumë dhe bëhej fjalë për përgatitjet e likuidimit, blerjen e armëve, banesave, makinave, telefonave.

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN


Çfarë ndodhi në OKB?

Përplasje mes Kosovës dhe Serbisë

I digjet shtëpia rreshterit të policisë

Incidente në veri të Kosovës, shkak targat