MENU
klinika

Analiza

Balonat spiune të Kinës, a ka vend për alarm ndërkombëtar?

06.02.2023 - 17:02

Prej dy ditësh një balonë spiune kineze ka fluturuar në qiellin e Shteteve të Bashkuara të Amerikës. Pekini pretendoi se është një “avion civil, një instrument moti”, por kjo nuk mjaftoi si shpjegim për Washingtonin.

Shtëpia e Bardhë ka njoftuar se vizita në Kinë e Sekretarit të Shtetit, Antony Blinken, e planifikuar për javën e ardhshme, do të jetë shtyhet..

Pentagoni ka publikuar vetëm disa detaje. Balona udhëton në një lartësi shumë më të madhe se ajo e avionëve komercialë dhe nuk përfaqëson një kërcënim fizik apo ushtarak për ata në tokë.

U.S. shoots down suspected Chinese spy balloon over Atlantic ocean - National | Globalnews.ca

Mediat amerikane raportojnë për rindërtimin e ngjarjes: avionët luftarakë ishin gati të ngriheshin, por drejtuesit e Forcave Ajrore dhe forcat e tjera të armatosura këshilluan Presidentin Joe Biden të mos autorizonte misionin për shkak të rrezikut që ndonjë fragment të binte në toka.

Balonat moderne të spiunazhit janë balona në të cilat varen kamerat, lëvizen nga era dhe mund të mundësohen nga panelet diellore.

Në disa raste, ato janë të pajisura edhe me radarë. Zakonisht, këto balona lëvizin në lartësi midis 24 mijë dhe 37 mijë metra.

Nëse për dekada të tëra, misionet e spiunazhit ajror kryheshin kryesisht me avionë spiunazhi ose, në shumicën e rasteve, me satelitë, zhvillimi i teknologjive të reja të mbrojtjes ushtarake anti-satelitore – të tilla si, për shembull, armët lazer – ka zhvendosur sërish interesin drejt balonave aerostatike.Ato nuk ofrojnë të njëjtin nivel të besueshmërisë ose performancës (veçanërisht për periudha të gjata) si satelitët, por janë më të lehtë për t’u rikuperuar dhe shumë më lirë për t’u lëshuar. Për më tepër, kamerat që janë të varura nga balonat mund të vëzhgojnë një pikë të saktë për më gjatë, sepse ato lëvizin më ngadalë se satelitët dhe nga një lartësi më e ulët.

Të parët që përdorën balonat e zbulimit ishin ushtarët francezë në 1794, gjatë luftërave të pas-revolucionit. Ato u përdorën më pas në vitet 1860 gjatë Luftës Civile në Shtetet e Bashkuara. Në të dyja rastet ato ishin balona: ushtarët në bord përdorën teleskopë për të parë terrenin dhe për të mbledhur informacione për armikun. Vetëm SHBA-të vitet e fundit kanë eksperimentuar sërish me përdorimin e këtij lloji avioni, por vetëm në territorin e saj. Balonat e spiunazhit u përdorën gjatë si nga Shtetet e Bashkuara ashtu edhe nga Bashkimi Sovjetik gjatë Luftës së Ftohtë si një mjet i lirë spiunazh.

3 Spy Aircraft that Were Also 'Weather Balloons' | Military.com

Arsyet, thekson profesori i sigurisë dhe inteligjencës ndërkombëtare John Blaxland për “Guardian”, mund të jenë kryesisht dy: së pari, Pekini ishte i vetëdijshëm se baloni do të zbulohej, prandaj mund ta kishte përdorur atë si një mjet për të vënë në siklet Shtetet e Bashkuara. Ndërkohë mbledhin informacione të inteligjencës. E dyta është t’i tregojë Shteteve të Bashkuara se Kina është e përshpejtuar me teknologjitë e Washingtonit dhe është në gjendje t’i përsërisë ato.

Pyetja qendrore është pjesa e qiellit ku fluturojnë këto balona: hapësira, në të cilën strategjitë ushtarake janë fokusuar për dekada, e cila tani është e mbingarkuar. Kështu, shtresa e atmosferës poshtë saj tani ka një rëndësi krejtësisht të re për mbikëqyrjen dhe spiunazhin ndërkombëtar.

Burimi: Corriere Della Serra

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN


"Shkelje serioze të praktikave ndërkombëtare"

Pentagoni rrëzoi balonën kineze, Pekini paralajmëron pasoja

Copat bien mbi Atlantik

SHBA qëllon balonën kineze