Kupa e Botës për Klubet

Flamengo eliminohet në gjysmëfinale nga Al Hilal!

08.02.2023 - 14:03

Flamengo, e drejtuar nga trajneri portugez Vítor Pereira dhe që natyrisht konsiderohej si favorit i madh për të qenë në finalen e Botërorit të Klubeve, u eliminua, në gjysmëfinale, nga kampioni i Azisë, Al Hilal, i cili fitoi me rezultatin 2-3.

Lojtari i ndeshjes ishte Luciano Vietto, sulmuesi argjentinas, i cili pas dy penalltive të përfunduara në rrjetë, realizoi një gol shkëlqyer, duke fiksuar shifrat në 3-1, pa i dhënë asnjë shans e mbrojtjes dhe portierit të Flamengos për të reaguar.

Penalltitë ishin të padiskutueshme dhe të konvertuara me shumë stil nga sulmuesi 31-vjeçar saudit, Salem Al-Dawsari: e para në fillim të lojës (4′) dhe e dyta në fund të pjesës së parë (45’+9), pas një indikacioni me VAR.

Në mes, Flamengo tregoi shenja të dëshirës për ta sunduar lojën dhe madje e bëri 1-1, me një ekzekutim të madh klasi nga Pedro (20’), por ky ishte vetëm një imazh për të mbuluar brishtësinë mbrojtëse të skuadrës braziliane.

Pas pushimin, fituesit e Kupës Libertadores, u reduktuan në dhjetë lojtarë në fushë, pasi në fund të pjesës së parë Gerson (45’+8), u ndëshkua edhe me kartonin e dytë të verdhë, duke e zbehur Flamengos edhe më shumë për fazën mbrojtëse.

Dhe parashikimi u konfirmua. Skuadra saudite, me André Carrillo, që luan para mbrojtjes së mesfushë, së bashku me ndërkombëtarin kolumbian Gustavo Cuéllar, kontrolluan posedimin e topit kundër një Flamengo josulmuese, ku pas Nasser Al-Dawsari që goditi traversën (58′), do të vinte goli i fundit nga Luciano Vietto (70′), i realizuar me shumë.

Në 90’+1, me fat, duke përfituar nga devijimi ndaj kundërshtarit, Pedro shkurtoi në 3-2 dhe sërish i dha shpresë Flamengos, por deri në fund ishte Al Hilal ai që ishte më afër 4-2 se sa barazimit të pretenduar nga brazilianët.