MENU
klinika

15-vjetori i Pavarësisë së Kosovës

Begaj takohet me Kurtin: Do na keni gjithmonë në krah

16.02.2023 - 19:45

Presidenti Bajram Begaj në kuadër të vizitës në Kosovë dhe pjesëmarrjes në ceremonitë shtetërorë për kremtimin e 15-vjetorit të Ditës së Pavarësisë, ëhstë takuar me kryeministrin Albin Kurti.

Begaj e uroi Kurtin për 15-vjetorin e Pavarësisë dhe përshëndeti arritjet e Kosovës në konsolidimin e institucioneve demokratike dhe shtetit të së drejtës, në respekt të plotë të angazhimeve të marra 15 vjet më parë.

Gjithashtu gjatë takimit nuk u la pa përmendur as edhe dialogu mes Kosovës dhe Serbisë, ku presidenti e vlerësoi domosdoshmërinë e vijimit të këtij dialogu dhe e siguroi Kurtin, se Shqipëria do të jetë krah Kosovës dhe institucioneve të saj në të gjitha sfidat dhe përpjekjet për të zënë vendin që meriton në Organizatën e Kombeve të Bashkuara, por edhe në organizatat e tjera ndërkombëtare e rajonale.

Ndër tjeta kreu i shtetit theksoi qëndrimin se sovraniteti dhe integriteti territorial i Kosovës janë të pacënueshme.

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËNÇfarë shkruan "The Economist" për Albin Kurtin

Pse ky vend është kaq i përçarë?

Vjen reagimi i menjëhershëm i KQZ-së

​Zgjedhjet e reja në veriun e Kosovës?

Osmani pas takimit me të dërguarit e SHBA dhe BE-së:

“Ndëshkimi i grupeve kriminale, rruga e vetme për stabilitet!”

Policia heq një pjesë të telave me gjemba

Situata drejt normalizimit në Zveçan