MENU
klinika

Analiza/ Rritja e kërkesës kineze

Çfarë vendimi do të marrë OPEC mbi prodhimin e naftës?

07.02.2023 - 13:08

Një rikthim i fortë i kërkesës për naftë të Kinës këtë vit mund të çojë në rishqyrtimin e objektivave dhe kuotave të prodhimit të grupit OPEC+, sipas Agjencisë Ndërkombëtare të Energjisë (IEA).

Rihapja e Kinës po ushtron presion në rritje mbi kërkesën globale të naftës dhe gjysma e rritjes së kërkesës për këtë vit do të vijë nga rritja kineze e konsumit, thotë IEA.

Në rast të një rikthimi të fortë të kërkesës kineze, OPEC+ mund të duhet të rishqyrtojë politikën e tyre të prodhimit, i tha Reuters këtë fundjavë drejtori ekzekutiv i IEA Fatih Birol.

Pyetja miliona dollarëshe është nëse grupi OPEC+, i cili përfshin Rusinë prodhuese jo-OPEC, do t’i përgjigjet kërkesës në rritje duke hequr objektivat e prodhimit të naftës, apo do të preferojë të shohë se si embargot dhe kufijtë e çmimeve për naftën ruse dhe produktet e naftës do të ndryshojnë flukset e tregut, dhe se si rritja e normave të interesit do të ndikojë në ekonomi në afat të shkurtër.

Vitin e kaluar, ndërsa bota pa kërkesën e përgjithshme të naftës në rritje pas rihapjes së ekonomive dhe flukseve të tregtisë së gazit u zhvendosën materialisht pas pushtimit rus të Ukrainës, kërkesa e Kinës u ul dhe ra për të dy lëndët djegëse fosile – për herë të parë në dekada. Ekonomia kineze vazhdoi të rritet vitin e kaluar, por me një ritëm shumë më të vogël se në vitet e mëparshme.

Këtë vit, rihapja pritet të sjellë një rikthim të kërkesës për naftë, e cila mund të presionohet më tej duke “shpërthyer” kërkesën për karburantin e avionëve në Kinë, sipas Birol të IEA-së.

Agjencia tha në Raportin e saj të Tregut të Naftës për janarin se kërkesa globale për naftë ishte vendosur të rritet me 1.9 milion fuçi në ditë (bpd) në 2023, në një rekord 101.7 milion bpd, me gati gjysmën e fitimit që vjen nga Kina pas heqjes së saj të kufizimeve për kovid.

“Kina do të drejtojë gati gjysmën e kësaj rritjeje të kërkesës globale, edhe pse forma dhe shpejtësia e rihapjes së saj mbeten të pasigurta,” vuri në dukje agjencia.

Megjithatë, IEA tha gjithashtu se “dy karta të egra dominojnë perspektivën e tregut të naftës 2023: Rusia dhe Kina”.

Ndalimi i BE-së për produktet e naftës ruse – i vendosur nga 5 shkurt – së shpejti mund të nënkuptojë se “balanca e naftës e furnizuar mirë në fillim të vitit 2023 mund të shtrëngohet shpejt, megjithatë pasi sanksionet perëndimore ndikojnë në eksportet ruse”, tha IEA në raportin e saj të janarit.

Të ardhurat e Rusisë nga energjia janë duke u ulur për shkak të sanksioneve, të cilat kanë çuar në një rënie të çmimit të klasës kryesore të naftës së papërpunuar të Rusisë, Urals. Të ardhurat buxhetore të Rusisë nga nafta dhe gazi – përfshirë taksat dhe të ardhurat doganore – ranë në janar me 46% në nivelin më të ulët që nga gushti 2020, sipas të dhënave nga ministria e saj e financave.

Vetëm të ardhurat ruse nga nafta vlerësohen të kenë rënë me 30% – ose me rreth 8 miliardë dollarë – nga viti në vit në janar, tha Birol i IEA për Reuters, duke shtuar se kufiri i çmimit ka funksionuar si në mbajtjen e tregut të furnizuar me naftë ruse dhe duke reduktuar të ardhurat e Putinit.

Javën e kaluar, OPEC+ mbajti objektivat e tij të prodhimit të pandryshuara në një qasje të pritur gjerësisht të “prit-dhe-shih” për furnizimin pak përpara ndalimit të BE-së për naftën ruse dhe produktet e tjera të naftës.

Oferta nga Rusia, kërkesa në Kinë, gjendja e ekonomive në muajt e ardhshëm dhe tendenca e rritjes së normave të interesit në SHBA dhe ekonomitë e tjera të mëdha të pjekura do të jenë shtytësit kryesorë të vendimeve për OPEC+ këtë vit. Siç do të jetë çmimi i naftës në tregje – grupi i udhëhequr nga Arabia Saudite dhe Rusia nuk ka gjasa të lërë tregtimin e naftës nën 80 dollarë për fuçi.

/Përkthyer dhe përshtatur për Konica.al nga “OilPrice

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN


Një çmim prej 100 dollarë për fuçi mund të jetë shpejt realitet

OPEC përballë një tregu të pasigurtë të naftës

Analiza/ Pyetjet më të rëndësishme

Çfarë e pret energjinë në vitin 2023?