MENU
klinika

Ndonjëherë shqetësuese...

Gunga të dhimbshme nën sqetull? Ja çfarë i shkakton

06.02.2023 - 17:37

Hidradeniti suppurativ (HS) është një gjendje kronike që shkakton shfaqjen e gungave të dhimbshme nën lëkurë. Ndodh në zonat me folikulat e flokëve dhe gjëndrat e djersës ku lëkura fërkohet së bashku.

HS quhet edhe akne inversa, edhe pse nuk është puçrra. Nuk vjen nga higjiena e papërshtatshme dhe nuk mund të kalojë mes njerëzve.

Simptomat e hidradenitit suppurativa në sqetull

Shpërthimi i HS shpesh fillon me një gungë në madhësi bizele që çahet dhe rrjedh qelb. Ju mund të shihni të formohen gunga të ngjashme me çiban pranë asaj përplasjeje të parë, duke u përhapur në zonën përreth. Këto gunga gjithashtu mund të çahen, duke rrjedhur qelb dhe gjak.

Ndërsa gjendja përparon, gunga të vogla si pikat e zeza mund të formohen në çifte ose grupe.

Pasazhe të ngushta midis gungave, të quajtura trakte sinusale, mund të zhvillohen nën lëkurë. Ato mund të hapen në sipërfaqen e lëkurës dhe të nxjerrin qelb.

HS zakonisht shkakton plagë në lëkurë.

Çfarë e shkakton hidradenitin suppurativa në sqetullat tuaja?

Sqetullat ka të ngjarë të kenë HS sepse kanë folikulat e qimeve. Kur folikulat bllokohen, djersa dhe keratina grumbullohen në to. Folikulat e bllokuara të flokëve kapin bakteret, inflamohen dhe fryhen. Kjo shkakton gunga të dhimbshme të HS.

Shkencëtarët besojnë se gjenetika, hormonet dhe faktorët mjedisorë luajnë të gjithë një rol në zhvillimin e HS. Ata po studiojnë gjithashtu nëse është një sëmundje autoimune.

Disa njerëz kanë më shumë gjasa të zhvillojnë HS se të tjerët. Ju keni një rrezik më të lartë nëse:

 • jeni femra
 • kanë mbipeshë ose obezitet
 • pini cigare
 • keni një histori të HS në familje
 • keni marrë një diagnozë të psoriasis

Trajtimi i hidradenitit suppurativa në sqetull

Nuk ka kurë për HS, por mjetet juridike dhe trajtimi mjekësor mund të ndihmojnë në menaxhimin e dhimbjes dhe zvogëlimin e ashpërsisë së shpërthimeve.

Hidradenitis suppurativa ilaçe shtëpiake dhe trajtim pa recetë

Para ose përveç trajtimeve të tjera, ka disa ilaçe shtëpiake që mund të provoni. Shoqata e Akademisë Amerikane të Dermatologjisë (AAD) rekomandon:

duke vendosur një kompresë çaji të zi ose leckë të ngrohtë mbi zonën e shpërthimit

duke shmangur djersitjen

duke përdorur një deodorant ose antidjersë pa:

alkool

parabenë

ngjyra

aromë

veshur me veshje të lirshme

mos pastrimi i lëkurës, gjë që shkakton inflamacion

mos depilimi i sqetullave

Trajtim mjekësor

Një mjek mund të përshkruajë një mjekim lokal ose një ilaç oral.

Disa opsione që një dermatolog mund t’ju përshkruajë për t’i aplikuar drejtpërdrejt në zonat e HS janë:

 • antibiotikë, si klindamicina ose dapsoni, për të trajtuar infeksionin
 • resorcinol, për të hapur folikulat e bllokuara të flokëve

Një dermatolog mund të përshkruajë një ose më shumë medikamente orale për të trajtuar HS në mënyrë sistematike. Këto mund të përfshijnë:

 • një antibiotik
 • acitretin, një retinoid oral
 • një medikament hormonal si pilula kontraceptive, spironolactone ose finasteride
 • metformina, një ilaç për diabetin që redukton inflamacionin
 • adalimumab biologjik, i cili ndihmon sistemin imunitar të trupit të luftojë inflamacionin

Një mjek mund të rekomandojë injeksione kortikosteroide në lezionet HS për të reduktuar inflamacionin, ose heqjen e qimeve me lazer për të parandaluar formimin e lezioneve. Përveç kësaj, trajtimi me Botox mund të ndihmojë në reduktimin e djersitjes, e cila mund të zvogëlojë mundësinë e infeksionit.