MENU
klinika

Studimi i ri

Konsumi i moderuar i alkoolit ul rrezikun e prekjes nga demenca

07.02.2023 - 16:48

Konsumi i alkoolit me një ose dy gota në ditë zvogëloi gjasat e zhvillimit të demencës, sipas një studimi me afro 4 milionë koreano-jugorë.

Megjithatë, pirja e më shumë se dy pijeve në ditë rrit këtë rrezik, sipas studimit të botuar të hënën në revistën JAMA Network Open.

“Ne zbuluam se mbajtja e konsumit të butë në të moderuar të alkoolit, si dhe ulja e konsumit të alkoolit nga një nivel i rëndë në të moderuar ishin të lidhur me një rrezik të zvogëluar të demencës,” tha autori i parë Dr. Keun Hye Jeon, një asistent profesor në Qendrën Mjekësore CHA Gumi në Korenë e Jugut.

Por mos nxitoni në dyqanin e pijeve, thonë ekspertët.

“Ky studim është bërë mirë dhe është jashtëzakonisht i fuqishëm me 4 milionë subjekte, por ne duhet të jemi të kujdesshëm që të mos i interpretojmë më shumë gjetjet”, tha studiuesi i Alzheimerit Dr. Richard Isaacson, një neurolog parandalues ??në Institutin për Sëmundjet Neurodegjenerative të Floridës.

Ai nuk ishte i përfshirë në studimin e ri.

Përdorimi i alkoolit mund të jetë një faktor rreziku për kancerin e gjirit dhe kanceret e tjera, dhe konsumimi i tepërt mund të kontribuojë në problemet e tretjes, sëmundjet e zemrës dhe mëlçisë, hipertensionit, goditjes në tru dhe një sistem të dobët imunitar me kalimin e kohës, sipas Qendrave të SHBA për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve.

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN


Përgjigjet mjeku

A trashëgohet demenca?