MENU
klinika

Parashikimet e çmimeve “Grammy”

Kush do të fitojë, kush duhet të fitojë

03.02.2023 - 15:27

Pas një viti në mungesë të një audience, ceremonia e 65-të e çmimeve “Grammy” do të rikthehet në normalitet të dielën në mbrëmje, në qendër të Los Anxhelosit.

Të nominuarit kryesorë përfshijnë Beyoncé me nëntë nominime, e ndjekur nga Kendrick Lamar me tetë nominime, Adele dhe Brandi Carlile me shtatë nominime. Ndër superyjet e tjerë për çmimet kryesore janë, Bad Bunny, Harry Styles, Lizzo dhe Taylor Swift.

Parashikimet për 10 kategoritë kryesore janë;

Albumi i vitit

ABBA, “Voyage”

Adele, “30”

Bad Bunny, “Un Verano Sin Ti”

Beyoncé, “Renaissance”

Mary J. Blige, “Good Morning Gorgeous”

Brandi Carlile, “In These Silent Days”

Coldplay, “Music of the Spheres”

Kendrick Lamar, “Mr. Morale & the Big Steppers”

Lizzo, “Special”

Harry Styles, “Harry’s House”

Duhet të fitojë: Beyoncé, “Renaissance”

Do të fitojë: Brandi Carlile, “In These Silent Days”

Hit-i i vitit

ABBA, “Don’t Shut Me Down”

Adele, “Easy on Me”

Beyoncé, “Break My Soul”

Mary J. Blige, “Good Morning Gorgeous”

Brandi Carlile feat. Lucius, “You and Me on the Rock”

Doja Cat, “Woman”

Steve Lacy, “Bad Habit”

Kendrick Lamar, “The Heart Part 5”

Lizzo, “About Damn Time”

Harry Styles, “As It Was”

Duhet të fitojë: Steve Lacy, “Bad Habit”

Do të fitojë: Lizzo, “About Damn Time”

Kënga e vitit

“abcdefu,” shkruar nga Sara Davis, Gayle dhe Dave Pittenger (kënduar nga Gayle)

“About Damn Time,” shkruar nga Melissa “Lizzo” Jefferson, Eric Frederic, Blake Slatkin dhe Theron Makiel Thomas (kënduar nga Lizzo)

“All Too Well (10 Minute Version),” shkruar nga Liz Rose and Taylor Swift (kënduar nga Taylor Swift)

“As It Was,” shkruar nga Tyler Johnson, Kid Harpoon and Harry Styles (kënduar nga Harry Styles)

“Bad Habit,” shkruar nga Matthew Castellanos, Brittany Fousheé, Diana Gordon, John Carroll Kirby dhe Steve Lacy (kënduar nga Steve Lacy)

“Break My Soul,” shkruar nga Beyoncé, S. Carter, Terius “The-Dream” Gesteelde-Diamant dhe Christopher A. Stewart (kënduar nga Beyoncé)

“Easy on Me,” shkruar nga Adele Adkins dhe Greg Kurstin (kënduar nga Adele)

“God Did,” shkruar nga Tarik Azzouz, E. Blackmon, Khaled Khaled, F. LeBlanc, Shawn Carter, John Stephens, Dwayne Carter, Williams Roberts dhe Nicholas Warwar (kënduar nga DJ Khaled featuring Rick Ross, Lil Wayne, Jay-Z, John Legend dhe Fridayy)

“The Heart Part 5,” shkruar nga Jake Kosich, Johnny Kosich, Kendrick Lamar dhe Matt Schaeffer (kënduar nga Kendrick Lamar)

“Just Like That,” shkruar nga Bonnie Raitt (kënduar nga Bonnie Raitt)

Duhet të fitojë: “All Too Well (Version 10 Minutësh)”

Do të fitojë: “Easy on Me”

Artisti më i mirë i ri

Anitta

Omar Apollo

Domi & JD Beck

Muni Long

Samara Joy

Latto

Maneskin

Tobe Nwigwe

Molly Tuttle

Wet Leg

Duhet të fitojë: Omar Apollo

Do të fitojë: Molly Tuttle

Kantautori i vitit

Amy Allen

Nija Charles

Tobias Jesso Jr.

The-Dream

Laura Veltz

Duhet të fitojë: The-Dream

Do të fitojë: The-Dream

Performanca më e mirë Pop-duo/në grup

ABBA, “Don’t Shut Me Down”

Camila Cabello feat. Ed Sheeran, “Bam Bam”

Coldplay dhe BTS, “My Universe”

Post Malone dhe Doja Cat, “I Like You (A Happier Song)”

Sam Smith dhe Kim Petras, “Unholy”

Duhet të fitojë: Sam Smith dhe Kim Petras, “Unholy”

Do të fitojë: Coldplay dhe BTS, “My Universe”

Albumi më i mirë Rap

DJ Khaled, “God Did”

Future, “I Never Liked You”

Jack Harlow, “Come Home the Kids Miss You”

Kendrick Lamar, “Mr. Morale & the Big Steppers”

Pusha T, “It’s Almost Dry”

Duhet të fitojë: Kendrick Lamar, “Mr. Morale & the Big Steppers”

Do të fitojë: Kendrick Lamar, “Mr. Morale & the Big Steppers”

Performanca më e mirë solo “Country”

Kelsea Ballerini, “Heartfirst”

Zach Bryan, “Something in the Orange”

Miranda Lambert, “In His Arms”

Maren Morris, “Circles Around This Town”

Willie Nelson, “Live Forever”

Duhet të fitojë: Zach Bryan, “Something in the Orange”

Do të fitojë: Willie Nelson, “Live Forever”

Albumi më i mirë Rock

The Black Keys, “Dropout Boogie”

Elvis Costello dhe The Imposters, “The Boy Named If”

Idles, “Crawler”

Machine Gun Kelly, “Mainstream Sellout”

Ozzy Osbourne, “Patient Number 9”

Spoon, “Lucifer on the Sofa”

Duhet të fitojë: Spoon, “Lucifer on the Sofa”

Do të fitojë: Ozzy Osbourne, “Patient Number 9”

Kënga më e mirë e shkruar për median vizive

“Be Alive,” from “King Richard,” shkruar nga Beyoncé dhe Darius Scott Dixson (kënduar nga Beyoncé)

“Carolina,” from “Where the Crawdads Sing,” shkruar nga Taylor Swift (kënduar nga Taylor Swift)

“Hold My Hand,” from “Top Gun: Maverick,” shkruar nga Bloodpop dhe Stefani Germanotta (kënduar nga Lady Gaga)

“Keep Rising (The Woman King),” nga “The Woman King,” shkruar nga Angelique Kidjo, Jeremy Lutito dhe Jessy Wilson (kënduar nga Jessy Wilson dhe Angelique Kidjo)

“Nobody Like U,” from “Turning Red,” shkruar nga Billie Eilish dhe Finneas O’Connell (kënduar nga 4*Town, Jordan Fisher, Finneas O’Connell, Josh Levi, Topher Ngo dhe Grayson Villanueva)

“We Don’t Talk About Bruno,” from “Encanto,” shkruar nga Lin-Manuel Miranda (kënduar nga Carolina Gaitán, Mauro Castillo, Adassa, Rhenzy Feliz, Diane Guerrero, Stephanie Beatriz dhe “Encanto”)

Duhet të fitojë: “We Don’t Talk About Bruno”

Do të fitojë: “We Don’t Talk About Bruno”