MENU
klinika

Real Madrid

Marco Asensio, tjetër ‘çështje’ e nxehtë…

04.02.2023 - 17:02

Një tjetër nga çështjet e nxehta në tavolinën e Real Madridit është Asensio, të cilit kontrata i skadon më 30 qershor dhe, për rrjedhojë, ai është i lirë të zgjedhë se ku do të luajë sezonin e ardhshëm.

Spanjoli nuk po luan aq sa do, nën presionin e konkurrencës së gjeneruar nga Vinicius, Benzema, Valverde dhe Rodrygo, por gjithsesi vazhdon të shfrytëzojë mundësitë me atë që bën më së miri: të shënojë gola.

Ose më mirë gola të mëdhenj, si ai që shënoi kundër Valencias për të hapur rezultatin, një gjuajtje me këmbën e majtë nga 30 metra. Ai tashmë ka shënuar katër gola këtë sezon, dy në Ligë dhe dy në Ligën e Kampionëve.

Megjithatë, Asensio ende nuk ka një ofertë të fortë në tryezë për të analizuar nëse dëshiron apo jo të vazhdojë te Real Madrid. Spanjoli priste që ai të mbërrinte verën e kaluar, pas një sezoni 2021-22 në të cilin, pavarësisht se nuk ishte një nga titullarët e zakonshëm (ai e arriti atë rol për një pjesë të garës), ai e përfundoi sezonin si golashënuesi i tretë më i mirë në skuadër, me 12 gola, vetëm pas Benzemas dhe Vinicius.

Por kjo ofertë nuk erdhi, Madridi preferoi të priste për të parë se si ishte ecuria e majorkanit këtë sezon dhe vetë lojtari e pranoi këtë: “Nuk kam vetëm opsionet për të rinovuar apo për t’u larguar. Unë gjithashtu mund të qëndroj dhe të përmbush kontratën time”,- tha ai në qershor 2022.

Dhe ndër to është Asensio, i cili tashmë ka filluar të ndjekë skuadrat elitare të futbollit europian. I fundit ka qenë PSG, i cili në ditët e fundit të merkatos së janarit telefonoi Madridin për t’u interesuar për një transferim të mundshëm me kosto të ulët, duke qenë se kontrata e tij skadon për vetëm pak muaj.

Skuadra pariziene ka marrë një refuzim nga klubi ‘ los blancos’, i cili i ka thënë Asensios se synimi i tij është t’i bëjë një ofertë për të vazhduar, ndonëse kushtet ende nuk i janë komunikuar. Gjithçka mbetet në duart e një Asensio, i cili, në moshën 27-vjeçare, pret një ofertë që të përputhet.