MENU
klinika

"Do ta paguani shtrenjtë nëse vazhdoni kështu!"

Mbyllja e konsullatave, Erdogan me tone të forta ndaj Perëndimit

06.02.2023 - 09:24

Presidenti i Turqisë Rexhep Tayip Erdogan ka reaguar ashpër, ndaj misioneve diplomatike perëndimore, pas mbylljes së konsullatave në Stamboll.

Në një takim të zhvilluar me të rinjtë këtë të diel, ai nuk i ka kursyer kritikat ndaj Perëndimit, teksa është shprehur: “Do ta paguajnë shtrenjtë nëse vazhdojnë në këtë mënyrë”.

Një tjetër reagim i ashpër është bërë edhe nga Ministria e Jashme duke kërkuar zgjidhjen e kësaj situate.

Përveç mbylljes së konsullatave, shumë vende perëndimore paralajmëruan qytetarët për rrezikun e sulmeve ndaj misioneve diplomatike dhe objekteve jomuslimane të kultit në Turqi, sidomos pas protestave të zhvilluara në Evropë, ku protestuesit e ekstremit të djathtë dogjën librin e shenjtë, Kuranin.

Në këto kushte, Turqia pezulloi negociatat për anëtarësimin e Suedisë në NATO muajin e kaluar pas një demonstrate të tillë në Stokholm.

Erdogan tha se vendet perëndimore po përpiqen të “marrin kohë” dhe se vendimet e nevojshme do të merren në mbledhjen e nesërme të kabinetit.

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN


Joschka Fischer/ Project Syndicate

2019, vit vendimtar për Evropën…