MENU
klinika

Dy skenarët e fortë amerikanë që e presin Kurtin

Media serbe paralajmëron sanksione të hekurta për Kosovën

02.02.2023 - 14:24

Media serbe “Blic” ka paralajmëruar zhvillime të bujshme për Kosovën dhe Albin Kurtin. Në artikull thuhet se “Komuniteti i Komunave Serbe ka gati një dekadë që ka pritur të krijohet, por ditëve të fundit po vijnë mesazhe dhe lëvizje të qarta që thonë se Bashkimi Evropian dhe Amerika nuk do të kenë durim edhe shumë. Jo shumë kohë më parë, agjenti special nga SHBA-të, Gabriel Escobar, tha se ZSO do të formohet “me apo pa Kurtin”. E nëse Albin Kurti nuk e miraton sipas analistëve të Blic-it, Kurtit do ta pasojnë dy skenarë: izolim apo zgjedhje të reja, pas të cilave do ta ketë të vështirë të kthehet në karrigen e kryeministrit. Takimi i mbajtur dy ditë më parë në ndërtesën e Ambasadës Amerikane në Prishtinë i ka shërbyer pikërisht këtij qëllimi. Kurti nuk ishte i ftuar, por ishin shefat e kabinetit të tij dhe të presidentit të Kosovës, Vjosa Osmani. Pas këtij takimi, ambasadori i shtetit më të fuqishëm në Perëndim, Geoffrey Hovenier , tha se themelimi i ZSO-së është një “gjë urgjente dhe e rëndësishme” dhe se pret që Kosova të përmbushë obligimet e saj. Nicholas Abbott, ambasadori i Britanisë së Madhe atje, i dha një të tretë, duke i kujtuar se Prishtina ishte angazhuar për të. Nga panorama shihet se gjithçka është thënë për t’i bërë të ditur Prishtinës se çfarë duhet të bëjë dhe janë bërë lëvizje konkrete që tregojnë qartë se do të bartin pasojat e mosbindjes.

Çfarë shkruajnë mediat serbe për Kurtin
Sipas “Blic”, “Në dy ditë ndodhën dy ngjarje të rëndësishme: izolimi i Kurtit nga takimi i ZSO-së është një ushtrim i shkëlqyer demonstrues që rrjedhimisht edhe Kosova mund të izolohet nëse nuk e përmbush atë që është marrë vesh. Menjëherë më pas, SHBA-të kërkuan që anëtarësimi i Kosovës në Këshillin e Evropës të mos shqyrtohet derisa siç u njoftua “Prishtina të ndryshojë qasjen”. Dhe vërtet, kërkesa nuk ishte në tavolinë. Drejtor i Forumit për Marrëdhënie Etnike Dushan Janjiq u shpreh për Blic se kjo është një shenjë e qartë se çfarë do të bëjë grupi kuint nëse Kosova vazhdon lojën e blerjes së kohës. “Quint dhe Amerika në veçanti, është një lloj mbrojtësi politik i shpalljes së pavarësisë. Ata iu bashkuan dialogut dhe po vazhdojnë atë që ishte nisur, për ZSO-në. Versioni i dytë i statutit të ZSO-së është bërë, ajo duhet të marrë mendimin e Kosovës , prandaj Amerika organizoi një tryezë të rrumbullakët, pas së cilës u mor mendimi i nevojshëm. Uashingtoni e ka bërë të qartë se nuk ka pritje”, thotë Janjiç.

Dy skenarët për Kurtin
Sipas tij do të ketë dy rezultate të mundshme. “E para është izolimi i Kurtit , se procesi i ZSO-së zhvillohet pa të, dhe partitë politike atje janë shumë të vetëdijshme se nuk kanë “kalim” nëse nuk janë në marrëdhënie të mira me SHBA-në. Një mekanizëm tjetër janë zgjedhjet, por nuk do t’i përshtaten askujt, do të thotë të shtyhet gjithçka për 2-3 muaj. Pas këtyre zgjedhjeve, Kurti me shumë gjasa nuk do të kthehet më i fortë, siç ndodhi herën e kaluar. Tani rrethanat janë të ndryshme. Atëherë LDK-ja e Thaçit kishte një reputacion të njollosur dhe tani ka njerëz të njohur në të dhe Çitaku do ta kishte mundur Vjosa Osmanin me një diferencë të madhe. Prandaj Qeverinë e re me siguri nuk do ta bëjë Kurti”, thotë Janjiç.

Ose ZSO ose zgjedhje
Një mendim i ngjashëm ndan edhe Fatmir Seholi, analist politik nga Prishtina dhe drejtor i Institutit për Afirmimin e Marrëdhënieve Ndëretnike atje. “Kosova duhet të zbatojë obligimin ndërkombëtar që nënkupton formimin e një ekipi ekspertësh që do të hartonte Statutin e ZSO-së dhe formimin pas zgjedhjeve lokale për katër komunat në veri të Kosovës. Në rast se Kurti pranon zbatimin e ZSO-së, do të ishte reale që ai proces të fillojë në qershor ose korrik”, thekson ai.

Pasojat për Kosovën
“Blic” shkruan se zgjedhjet nuk janë pasoja e vetme me të cilën do të përballet Kosova. Në versionin e fundit të propozimit franko-gjerman për zgjidhjen e çështjes së Kosovës, thuhet qartë se Prishtina mund të zgjedhë të mos formojë JSO dhe të tërhiqet plotësisht nga marrëveshja e vitit 2013, por më pas. duhet të mbajë pasojat anulimin e të gjitha arritjeve të mëparshme, lëvizjen e lirë, kodin telefonik +383, integrimin e pjesës veriore dhe kontrollin e dy vendkalimeve administrative me Serbinë.

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN


Çfarë është në rendin e ditës?

Kuvendi i Serbisë diskuton sot për Kosovën

"Nuk guxoj ta prezantoj të gjithë planin evropian!"

Kuvendi serb seancë të posaçme për Kosovën, fjalimi i Vuçiç