MENU
klinika

"Tërmeti e spostoi Turqinë 3 metra"

Sa larg mund të ketë lëvizur pllaka? Sizmiologu i njohur italian jep alarmin

06.02.2023 - 14:31

Kreu i Institutit Kombëtar të Gjeofizikës dhe Vullkanologjisë në Itali, Carlo Doglioni, duke komentuar tërmetin shkatërrimtar në Turqi dhe Siri, tha se rreziku është që mund të ketë lëkundje të tjera më intensive.

Ai shtoi se duket “sikur Turqia të ketë lëvizur drejt Jugperëndimit dhe Arabia drejt Verilindjes”.

Profesor Carlo Doglioni, çfarë ndodhi në Turqi në orët e para të mëngjesit të kësaj të hëne?
Ndodhi që ajo që ne e quajmë pllaka arabe të lëvizë rreth 3 metra përgjatë një drejtimi verilindje-jugperëndim në lidhje me pllakën e Anadollit. Po flasim për një strukturë në zonën kufitare mes kësaj bote, atë të pllakës arabe dhe asaj afrikane”.

Sa larg mund të ketë lëvizur pllaka?
Nga vlerësimet që kemi, dhe të cilat gradualisht po përpunohen, ne e dimë se lëkundja u aktivizua për 150 kilometra me një zhvendosje prej të paktën tre metrash. Gjithçka ndodhi në vetëm pak sekonda, duke rrezatuar këtë tërmet me magnitudë 7.9 ballë.

A është një lëvizje e madhe?
“Po, vërtet shumë e madhe… Epiqendra ishte në zonën jugperëndimore të Turqisë.

Çfarë lloj lëvizje ishte ajo?
Flasim për një lëvizje rrëshqitëse, rrafshi i prishjes është vertikal, prandaj gjatë një tërmeti vërehet një zhvendosje horizontale e blloqeve të shkëmbinjve.

“Dy kufijtë që lëvizin në lidhje me njëri-tjetrin në një mënyrë të varur. Me fjalë të tjera: është sikur Turqia të kishte lëvizur drejt Jugperëndimit dhe Arabia drejt Verilindjes.

Në cilën zonë ka ndodhur tërmeti?
“Po flasim për një zonë shumë sizmike, një nga zonat më të rrezikshme në Mesdhe. Në shekujt e kaluar ka pasur tërmete jashtëzakonisht të dhunshëm.

Alarmi është mbyllur. Kjo nuk do të thotë se nuk mund të ringjallet nga rrëshqitjet e dheut. Por do të ishte një skenar që ka të bëjë me detet që rrethojnë Turqinë.

Ngjarjet e këtij lloji mund të pasohen nga ngjarje po aq të rëndësishme nëse jo më të rëndësishme. Ndodhi pikërisht në Turqi në tërmetin që goditi vendin në vitin 1999.

A duhet të shqetësohen vendet më në perëndim të Mesdheut?
Ajo që mund të them, është se janë lëvizje që nuk ndalen kurrë. Sjellja “epidemike” dihet, por tërmeti preku një strukturë larg sistemit gjeologjik italian. Kjo nuk do të thotë se nuk duhet ta mbajmë vëmendjen lart, sepse Italia ka zona me një vitalitet gjeologjik gjithnjë të pranishëm.

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN


Mbi 1500 të vdekur dhe 6 mijë të plagosur

Tërmeti i dytë më i fuqishëm në historinë e Turqisë!